S. Huseyin Nasr’ın Temel Dusunceleri

Yazar: William Chittick

INSAN YAYINLARI

Seyyid Huseyin Nasr, gunumuzde Gelenekselci (Traditionalist) Ekolun yasayan en onemli temsilcisi olup yalnızca Kuzey Amerika’da degil, dunya genelinde de Islam dunyasının onde gelen sahsiyetlerinden biri olarak tanınmaktadır.
Nasr’ın ilk yazılarının buyuk bolumu, ozellikle de Musluman felsefeci ve sufilerin ogretileriyle alakalıdır. Islam kozmolojisi, bilimi, psikolojisi ve maneviyatıyla alakalı azametli calısmaları akademik cevrelerde daha once gorulmemis yeni bir durus ornegi sunar. Ingilizce kaleme alınan ilk dort kitabından ucu (Islam Kozmoloji Ogretilerine Giris, Uc Musluman Bilge ve Islam’da Bilim ve Medeniyet), Harvard Universitesi tarafından yayınlanmıs ve cok gecmeden Islam Bilimleri alanında devasa ve orijinal bir ses getirmistir. Nasr, gelenekselci perspektifin tabiatını ilkin memleketi Iran’daki universite topluluguna ve ikinci olarak Batı’ya acıklamakla mesgul olmustur. Bilgi ve Kutsal isimli eseri, gelenegin neleri muhtevi oldugunun acık bir beyanıdır.
Amerika’ya gelisinden bu yana Nasr, gayretinin buyuk bolumunu Islam felsefesinin zenginliklerini gun yuzune cıkarmaya harcayarak, hem Islami hem de geleneksel calısmalarda verimli calısmalarına devam etmistir. Bununla birlikte yazıları ve fiillerinde gelenekselci yaklasımı daha genis bir izleyici kitlesine tanıstırma hususunda genel bir temayul soz konusudur.
Nasr’ın “temel” yazılarını genis kulliyatından secip ayırmak hic de kolay bir is degildir. Okuyucuların onun yazılarına asina olmadıkları ve/veya onun ana noktalarının bir hulasasına bakmak isteyecekleri varsayımıyla hareket ettim. Kitabın uc bolumunden ilki, Nasr’ın gunumuz din anlayısı icin geleneksel perspektifin oneminin degerlendirilisini sunuyor. Ikinci kısım, onun gelenekselci perspektifi Islam’a tatbik edisini ve bu yaklasımın Islami yaklasımın manevi ve entelektuel hayata mukemmel bir sekilde uyumunu gozler onune seriyor. Ucuncu kısım ise, Gelenekselci Ekolun ana temalarını ele alıyor: metafizik, kozmoloji, manevi psikoloji, sanat, modern oncesi bilim ve modern dusuncenin noksanlıkları.

Cevirmen: Nurullah Koltas
Yayın Tarihi 2012-07-09
ISBN 9755746425
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.