Rusya’nın Transkafkasya Politikası ve Turkiye’ye Etkileri

Yazar: Ahmet Sapmaz

OTUKEN NESRIYAT

SSCB cografyasında 1991’den sonra 15 bagımsız devlet ortaya cıkmıstır. Bunlardan Transkafkasya ve Orta Asya’da bulunanların cogu ırk, dil, din, kultur ve tarih birlikteligimiz olan Turk Cumhuriyetleridir.

Tarihindeki en buyuk jeopolitik geri cekilmeyi yasayan Rusya, en zayıf doneminde bile Transkafkasya’ya ilgisini hic eksiltmemis, bolgeyi "yakın cevre" doktrininin merkezine oturtarak, gelismelere yon veren en onemli dıs aktor olma konumunu surdurmus, "guclu ekonomi, guclu ordu ve guclu devlet" olma yolunda kararlı bir sekilde ilerlemektedir.

Turk Cumhuriyetleri ise, sekillenmekte olan "yeni dunya duzeni"nde yer edinme mucadelesi vermektedirler. Bunlar ya guclenerek bagımsızlıklarını devam ettirecekler, ya ulusal ve bolgesel boyuttaki gelismelerle, basta Rusya Federasyonu, ABD ve Turkiye olmak uzere, cesitli aktorlerin tutumlarına baglı olarak "sozde bagımsızlık" duzeyinde kalacaklar, ya da yok olup gideceklerdir.

Bu calısmada Rusya Federasyonu’nun Transkafkasya politikasının Turkiye’ye etkileri, tarihi perspektif ve Soguk Savas sonrası yasanan donusum de dikkate alınarak ayrıntılı bir bicimde incelenmistir.

Yayın Tarihi 2008-01-22
ISBN 9754376753
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 16.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.