Rusya Federasyonu’nun Guney Kafkasya Politikası

Yazar: Fırat Karabayram

LALEZAR KITABEVI

Atılım Universitesi, Sosyal Bilimler Enstitusu, Uluslararası Iliskiler Anabilim Dalı’nda yuksek lisans tezi olarak kabul edilen bu calısma, Bagımsızlık sonrasında (1991-2007) Rusya Federasyonu’nun, Guney Kafkasya (Gurcistan, Azerbaycan, Ermenistan) ulkelerine yonelik izledigi dıs politikasını ortaya koymayı amaclamaktadır.

‘Guney Kafkasya, neden Rusya Federasyonu icin onemlidirı ve Rusya Federasyonu Guney Kafkasya’da hangi politikaları izlemektedirı ‘. Rusya Federasyonu’nun dıs politika davranıslarını olusturan Guvenlik Doktrinleri ile Avrasyacı Atlantikci gorusler, Rusya Federasyonu’nun Guney Kafkasya devletleri ile olan iliskilerini belirlemektedir. Rusya; Guney Kafkasya bolgesine sınırı olması nedeniyle, bolgedeki yasanan gelismelerle dogrudan ilgilenmek durumunda ve bu nedenle bolgeyi ‘Yakın Cevresi’ kapsamında degerlendirmektedir.

Soz konusu calısmada ayrıca, Guney Kafkasya’nın tarihsel gelisimi, jeopolitigi, enerji kaynakları hakkında acıklamalarda bulunulmus ve ‘enerji guvenligi’ konusuna da yer verilmistir.

Yayın Tarihi 2007-12-15
ISBN 6055975005
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 357
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.