Rustem Pasa

Yazar: Cahit Ulku

INKILAP KITABEVI

"Rustem Pasa", Cahit Ulku’nun Masal Olmayan Masallar adını verdigi ‘ucleme’nin ikinci kitabı. Birinci kitap, "Pargalı Ibrahim Pasa", adıyla kitaplastırılmıstı. Ucuncu kitap "II. Selim" ise yakında okurlarımızla bulusacak.

Bu kitap, Saraybosna’nın yoksul bir dag koyunden dokuz yasındayken devsirilen Hırvat asıllı bir domuz cobanı oglunun, Kanuni’nin damatlıgına ve veziriazamlıgına yukselisinin romanı.

Cahit Ulku, Kanuni-Hurrem-Rustem ucgeninde yasanan ve koca bir cihan imparatorlugunun kaderini belirleyen sureci gozler onune sererken, okurları, Batı’nın "Muhtesem" diye nitelendirdigi kudretli bir hukumdarın ruhsal yalnızlıgına, karısı ve kızı arasında dustugu acze; Hurrem’in, kızını gozunu kırpmadan amaclarına alet etmesine; askı, sanatı ve kulturu hice sayan, alabildigine cirkin, aksi ve sevgisiz bir adam portresi cizen Rustem Pasa’nın ruhundaki gizli kıpırtılara tanık ediyor. Hem de ironik bir uslupla…
Kitapta ayrıca sarayı, sokakları, insanlarıyla 16. yuzyıl Istanbul’unu, "Altın Cag" diye nitelendirilen bu donemde cokusun nasıl basladıgını, 1509 buyuk depremini, devsirme kurumunun isleyisini ve daha pek cok ayrıntıyı bir belgesel gercekliginde, ama bir roman tadında okuyacaksınız.

Yayın Tarihi 2002-12-24
ISBN 9751019087
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 375
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.