Ruhbilimin Onculeri

Yazar: Raymond E. Fancher

IDEA YAYINEVI

Cagdas ruhbilimin temelinde uc yuzyıldan daha uzun bir surelik arastırma ve kurgu birikim yatar—her zaman ozgun, sık sık gozupek, zaman zaman yanlıs. Bu kitap Descartes’tan Skinner’e hayranlık verici bir bireyler galerisi icinden bu saygın bilimin evrimini izler.
Onculerden kimileri ozenli deneycilerdi:
—Erken bir yasta sinir durtusunun hızını olcebilen bir alet gelistiren ve bundan birkac yıl sonra insan gorusunun dogası uzerine dikkate deger bir arastırmalar dizisine girisen Hermann Helmholtz.
—Sindirim fizyolojisi alanındaki anıtsal calısmaları kosullu tepkenin bulunusuna ve modern davranıscılıgın kurulusuna goturen Ivan Pavlov.
—Norolojik bir anlık modeli gelistirme dusuncesiyle baslayan ve cok gecmeden ruhcozumleme pankartı altında eksiksiz bir entellektuel devrim baslatan Sigmund Freud.
Burada unleri yasam surelerini asmayı basaramayan baskaları da vardır. Bunlardan biri olan Franz Anton Mesmer hastalarını icine manyetize demir parcacıkları atılmıs bir havuzda oturuma alarak kitle sagaltımına girismis bir hipnotizmacıydı. Hayvan manyetizması kavramından geriye kalan tek sey bir sozcuktur: mesmerizm.
Bu diri yorumda, cagdas ruhbilimin onculerinin calısmalarının ısıgı altında gorulen ruhbilimintarihi dolaysızca ve heyecan vererek sekillenir. Bu ozsel arkatasarı saglayan "Ruhbilimin Onculeri" tum olcun ruhbilim derslerine degerli bir ek calısmadır

Cevirmen: Aziz Yardımlı
ISBN 9753970145
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 320
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.