Ruh, Olum ve Otesi

Yazar: Ruhattin Yazoglu

IZ YAYINCILIK

Insanı insan yapan ozelliklerin basında merak etmesi ve bu merakını sistematik bir cabayla gidermeye calısması gelmektedir. Insanın merak ettigi, belki de cozumu uzerinde en cok kafa yordugu ve birbirinden oldukca farklı cevaplar ileri surdugu konuların basında ruh, olum ve otesi bulunmaktadır.
Tarih boyunca, insanın yapısı ele alınırken en cok kabul goren yaklasımlardan birisi de, onun sadece maddeden ibaret olan bir varlık olmaktan ziyade, bio-psisik bir yone sahip oldugunun kabul edilmesidir. Ruh-madde ya da ruh-beden ayrılıgının kabul edilmesi, beraberinde bircok sorunun da cozumunu zorunlu kılmaktadır. Cok erken donemlerden beri bu konuya iliskin olarak ele alınan problemlerin cozumu noktasında, bircok dini ve felsefi cevap gelistirilmekle birlikte, butunuyle tatmin edici bir yaklasımın ortaya konması mumkun olamamıstır.
Agırlıklı olarak dogmatik cevapların kabul gordugu bu tartısma alanında, esas itibariyle dogmatik cevapları benimsemekle birlikte, kimi dusunurlerin rasyonel cevap arayıslarından uzak kalamadıgı da bir gercektir. Bu dusunurlerden birisi de Gazali’dir. O, Islam dininin temel ongorulerini ve kabullerini merkezi bir konumda tutmak kaydıyla, rasyonel degerlendirmeler yaparak ve kimi konularda da dinin temel yaklasımlarına karsıt olarak gordugu gorusleri elestirerek sorunu cozmeye calısmıstır.
Bu calısma, genel anlamda ruh, olum ve otesini; ozelde ise, Gazali’nin bu konulara iliskin degerlendirmelerini inceleyen bir muhtevaya sahiptir.

Yayın Tarihi 2014-03-12
ISBN 9753556613
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 152
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.