Roman Kavramı ve Turk Romanının Dogusu

Yazar: Durali Yılmaz

OZAN YAYINCILIK

Durali Yılmaz bu calısmada, oncelikle Tanzimat donemi yazarlarının romana dair tartısmalarını ve Turk romanının olusum surecinde yasanan sancıları gunısıgına cıkarıyor. Turk ve Batı romanının gelisme evreleri ve kultur kaynaklarının sorgulandıgı calısmada, Turk romanının olusma surecinde yasanan tartısmaları bugune tasıyarak, bugun romana dair yapılan tartısmalarda olusan cıkmazı sorguluyor.
Aslında iddia su: Cagdas romancıların ve elestirmenlerin bugun romana dair soyledigi her sey, Turk romanının kurulus asamasında yapılan tartısmalarda ortaya cıkan olgulardan ote bir sey degildir…
Bu kitabın gayesi: Turk romanı hakkındaki bazı yanlıs gorusleri duzeltmek ve Turk romanı uzerine soylenmesi gerekenlerin daha dogdugu yıllarda soylenmis oldugunu ortaya koymaktır. Boylece Tanzimat yazarlarının goruslerini acıklayarak, bu konuda bitmeyen tartısmalara bir katkıda bulunmaktır. Durali Yılmaz’ın, Tanzimat yazarlarının goruslerini bolca aktardıgı, sayısız ornekler ve zengin edebi kaynaklar sundugu bu eseri, cok basarılı bir arastırmadır. Turk romanı icin onemli bir kaynaktır.

Tomas Lane
Archiv Orientalni

Yayın Tarihi 2002-08-26
ISBN 9757891444
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 135
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.