Roma Dunyasında Yıkanma

Yazar: Prof. Fikret Yegul

KOC UNIVERSITESI YAYINLARI

Kokleri Roma dunyasına dayanan hamam ve kulturu, imparatorlugun hukum surdugu topraklarda bugun hala yasamaya devam ediyor. Kimisi harabe halinde, kimisi hali hazırda insanların kullandıgı mekanlar olarak. Hamam kulturu basta Istanbul olmak uzere tum Anadolu’da halen yaygın olduguna gore, elinizdeki kitabın gunumuz insanına soyleyecegi cok sey var.
Ingilizce aslından dilimize cevrilen yapıt, Fikret Yegul’un Turkce basım icin kaleme aldıgı bir onsoz ile bazı guncellemelerini ve orijinalinde olmayan bazı gorselleri iceriyor. Kitapta, Anadolu su kulturunun anlamı, Roma yıkanma geleneginin kokenleri, incelikleri, hamam mimarisinin ozellikleri ve gelisimi, teknolojik yaklasımları inceleniyor. Roma kentinin buyuk imparatorluk hamamlarının yanı sıra Kuzey Afrika, Anadolu ornekleri anlatılırken, Oryantalistlerin harem imgelerine, batıda hamam kulturunu yeniden olusturma cabalarına da deginiliyor. Yegul, sanat tarihinden ve arkeolojiden yola cıkarak, basarılı bir sosyo-kulturel tarihi analiz yapıyor.
Kitap, Yegul’un daha once Turkcede yayımlanan Antik Cag’da Hamamlar ve Yıkanma’dan sonra kaleme aldıgı, Roma Donemini ve Anadolu’yu da kapsayan kapsamlı bir eser.

Yayın Tarihi 2011-06-03
ISBN 6056141157
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 322
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.