Rıza Tevfik’in Siirleri ve Edebi Makaleleri Uzerinde Bir Arastırma

Yazar: Prof. Dr. Abdullah Ucman

KITABEVI

Kultur ve edebiyat tarihimizde daha cok "Feylesof" lakabıyla tanınan Rıza Tevfik, siir yanında felsefe, tasavvuf, sosyoloji, folklor ve estetik gibi degisik alanlarda onemli calısmalar yapmakla birlikte, onun yasadıgı devirde bir cıgır acan siirleri diger butun faaliyetlerini golgeleyecek sekilde daima on planda gelmistir.
Rıza Tevfik, ozellikle II. Mesrutiyet’i takip eden yıllarda yayımlandıgı divan, kosma ve nefesleriyle asık tarzı siir gelenegine yeni bir ruh verirken, folklor, halk ve tekke edebiyatı ile ilgili olarak yazdıgı yazılarla da zamanla unutulmus olan bu alandaki edebi sahsiyet ve orneklerin onemine dikkati cekmistir.
Elinizdeki calısmada Rıza Tevfik’in ana hatlarıyla once hayat hikayesi anlatılmıs, bunu takiben onun Turk dili, halk edebiyatı, tekke edebiyatı, divan edebiyatı, yeni Turk edebiyatı ve estetikle ilgili makaleleri cesitli baslıklar altında ele alınarak ileri surdugu gorusler tahlil edilmistir. Daha sonra cesitli temalara gore tasnif edilen siirleri dil, uslup ve kompozisyon acısından incelenerek sairin edebi portresi cizilmeye calısılmıstır. Calısmanın sonunda ise hem Rıza Tevfik’in kendi yazdıkları, hem de onun hakkında yazılanlarla ilgili genis bir bibliyografyaya yer verilmistir.

Yayın Tarihi 2004-10-30
ISBN 9756403381
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 470
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.