Rituel, Tarih, Iktidar

Yazar: Maurice Bloch

DIPNOT YAYINLARI

Maurice Bloch’un makalelerinden bir secki sunan bu kitap, “antropolojinin ise kosulmasının” muazzam bir ornegi. Kulturun nasıl sekillendigini anlamaya yonelik bir dusunce cabasının akrabalık, evlilik, iktidar, rituel gibi farklı haznelerde yasadıgı guclukleri, dusuncenin butun olanaklarının yardımıyla nasıl astıgını gostermesi bakımından da essiz bir calısma. Cetrefil ama kıskırtıcı sorunlarla bogusan, okurunu da bu yolculuga davet eden bir metin.

Bloch, bir yandan soz edimleri kuramının yardımıyla geleneksel otorite ile din arasında nasıl kopmaz bir iliski oldugunu gosterirken, bir yandan da kraliyet banyosu ve evlenme gibi rituelleri cozumleyerek bunların toplumsal alandaki hareketlenmelere nasıl kaynaklık ettigini gosteriyor. Ardından akrabalık ve hiyerarsiye uzanarak, esitligin nasıl tesis edildigi uzerine dusunuyor ve bu baglamda kadının kulturdeki temsiline (yemek pisirmenin anlamına varasıya) odaklanıyor.
Elinizdeki kitap, cesitli alanlarda gezinen ama gucunu butunluklu bir dusunsel govdeden alan bir antropoloji calısması olarak “bugunun cehresi”ni cizmek icin mukemmel bir “dun aynası” sunuyor…

Cevirmen: Umit Husrev Yolsal
Yayın Tarihi 2014-05-03
ISBN 6054878116
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 310
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.