Resmin Temelleri

Yazar: Ozlem Uner

SAY YAYINLARI

Resim sanatı, butun sanatlar icinde yontemleri, arac ve gerecleri acısından en fazla cesitlilige ve zenginlige sahip olan ugrastır. Resmin tasınılabilir olma ozelligi ve bolgesel sınırlarla kısıtlanmamıs olması ona evrensel bir anlasılabilirlik kazandırmıstır. Tuvallerden kent duvarlarına, saraylardan kitap sayfalarına ve gundelik esyalara dek genis bir yelpazede uygulama alanı bulabilen bu sanat dalı, bireyin icinde yer aldıgı dunya ile olan bagını anlatan ozgur bir ifade aracıdır.
Resim, Fransa’da Lascaux ve Ispanya’da Altamira Magaraları’nda baslayan ve gunumuzde Pop Sanat ve Yeni-Dısavurumcu yonelimlere ulasan seruveninde insanın sanatsal anlatım seceneklerinden en onemlisini olusturmustur.

Resim sanatını uygulamalı olarak ogrenmeyi amaclayan genis bir sanat ve resimseverler kitlesi var ulkemizde. Prof. Kemal Iskender’in vurguladıgı gibi “Ortada sanat/resim ogrenmek isteyen sanatseverler var”. Say Yayınları’nın Resim Egitimi Dizisi bu gereksinmeyi gidermeyi amaclayan ozgun bir dizi olarak tasarlandı. Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi Resim Bolumu ogretim gorevlisi Ozlem Uner dizinin ilk kitabı Resmin Temelleri’ni resim sanatına ilgi duyanların temel basvuru kaynagı olarak kullanması icin kurguladı.

“Yogun bir emek urunu olan bu kitap son derece duzenli ve metodik bir yaklasımla olusturuldugu icin, resim turleri, ogeleri, araclarının ne oldugu; bunların en etkili yapıtlarda hangi amacla ve nasıl bir uygulamayla kullanıldıgı konusunda sanatseveri bir hayli bilgilendirecek niteliktedir. Ayrıca Uner’in calısması, resim yapmayı amaclayan kisileri de bu alanda belli bir gelisme saglayabilecek duzeye getirmeyi ongoren icerigiyle, yetkin bir calısmayı orneklemektedir.”

Yayın Tarihi 2010-06-01
ISBN 9754689082
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 192
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 19.5 x 22.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.