Resistance – Rezistans

Yazar: Ali Kazma

YAPI KREDI YAYINLARI

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi’nin Turkiye Pavyonu’nda, Ali Kazma’nın “Rezistans” baslıklı yeni video serisi yer alıyor. Emre Baykal’ın kuratorlugunde gerceklestirilen Turkiye Pavyonu, 1 Haziran-24 Kasım 2013 tarihleri arasında Venedik Bienali’nin ana mekanlarından biri olan Arsenale’nin Artiglierie binasında bulunuyor.

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi’nin Turkiye Pavyonu’nun acılısı, kurator Emre Baykal ve sanatcı Ali Kazma’nın katılımıyla 30 Mayıs Persembe gunu gerceklestirildi. Acılısın ardından Istanbul Kultur Sanat Vakfı Yonetim Kurulu Baskanı Bulent Eczacıbası ve TOFAS CEO’su Kamil Basaran’ın ev sahipliginde bir resepsiyon duzenlendi.

Ali Kazma, bes kanallı bir video yerlestirmesi olarak kurguladıgı “Rezistans”ta, bedeni hem kendi kısıtlarından kurtarıp ozgurlestiren, hem de sınırlayıp kontrol altına alan mudahale ve stratejileri inceliyor. Gunumuzde insan bedeni icin gelistirilen soylem, teknik ve yonetim taktiklerine iliskin kapsamlı bir arastırma niteligindeki bu video serisi, beden uzerinde gerceklestirilen mudahalelere odaklanıyor. Sanatcının 2005 yılından bu yana urettigi “Engellemeler” (Obstructions) serisinin icinden genisleyen “Rezistans”, bilimsel, kulturel ve toplumsal araclar yoluyla bedenin bugun nasıl sekillendirildigini, bir icra alanı olarak nasıl tekrar tekrar yeniden uretildigini arastırıyor.

“Rezistans” baslıgı altında toplanan ve birlikte gosterilerek tek bir yerlestirmenin kurgusunda birbirlerini butunleyen bu videolar, materyal bedenin insasını uc ayrı katmanda incelemeye alıyorlar. Bunların birincisi bedeni kusatıp onu hem dıs dunyadan ayıran, hem de bedenin dunyayla iletisimine aracı olan yuzey, yani deri. Ali Kazma derinin altında kalan, bedeni hem bir arada tutup hem de her an dagılıp yok olmasına yol acabilen ‘et’in alanına da iniyor. Ucuncu bir katman ise, bedeni kusatıp onu devamlı kontrol ve terbiye altında tutan mekanlar, ya da mimari kabuklar.

Yaklasık bir yıl boyunca, dunyanın cesitli yerlerinde, farklı mekanlar ve oznelerle birlikte cekimler gerceklestiren Ali Kazma’nın kaydettigi mekanlar arasında Paris’te bir film seti, Sakarya’da bir hapishane, Istanbul’da bir okul ve bir ameliyathane, Amerika’da bir ‘cryonics’ merkezi, Berlin’de robot uretim ve deneylerinin yapıldıgı bir universite, Lozan’da bir genetik arastırma laboratuarı ve Londra’da bir dovme studyosu bulunuyor.

Projeye eslik etmek uzere yayımlanan kitapta, kurator Emre Baykal’ın metninin yanı sıra, “Rezistans”ı olusturan islerden video kareleri yer alıyor. IKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitap, serginin iletisim malzemelerinin tasarımını da ustlenen Esen Karol tarafından tasarlandı. Turkce-Ingilizce olarak basılan Rezistans baslıklı kitap, Istanbul’da ve yurtdısındaki kitapcılarda satısa sunulacak.

Fiat ve Vehbi Koc Vakfı sponsorlugundaTC Basbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun destegiyle ve TC Dısisleri Bakanlıgı ile TC Kultur ve Turizm Bakanlıgı himayesinde gerceklestirilen Venedik Bienali Turkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu Istanbul Kultur Sanat Vakfı yurutuyor. SAHA Dernegi, Ali Kazma’nın “Rezistans” baslıklı video serisine uretim destegi veriyor.

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi 1 Haziran tarihinde sanatseverlerin ziyaretine acıldı.
24 Kasım’a kadar devam edecek Venedik Bienali’nde Massimiliano Gioni kuratorlugunde “Il Palazzo Enciclopedico/The Encyclopedic Palace” baslıklı ana serginin yanı sıra 88 ulke pavyonu yer alıyor.

Yayın Tarihi 2013-06-07
ISBN 6055275075
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE,INGILIZCE
Sayfa Sayısı 343
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 11 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.