Reisu’l-Kurralık & Tarihsel Boyutuyla Kur’an-ı Kerim Ogrenimi

Yazar: Recep Akakus

KAYIHAN YAYINLARI

Sizin en hayırlınız, Kur’an ogrenen ve de ogreteninizdir.
Yuce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bizlere bildirdigine gore, Kur’an-ı Kerim’in okunus bicimine Kıraat ve Tilavet adı verilir. Bunun da nasıl yapılacagı yine Kura’n-ı Kerim’de beyan edilmistir. Kur’an-ı Kerim’de -kelime olarak- Kur’an adı, 70 kadar yerde gecmektedir.
Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamber’e Kıraat olarak indirilmistir. Diger peygamberlere indirilmis olan ilahi mesajlardan en carpıcı ayrıcalıgı da bu ozelligidir. Bu nedenle Kur’an-ı Kerim’in, yazımı kadar, kıraati de onemlidir. Hatta vahyin inzalinde Kıraat, kitabetten oncedir. Bilindigi uzere Hz. Peygamber (s.a.v.), vahiy yoluyla aldıgı ilahi mesajları -once- ashabına belletmistir. Ardından da vahiy katiplerine yazdırtmıstır. Kur’an-ı Kerim’in, hic bir tahrife ugramadan gunumuze kadar aynen intikalini bu peygamberi sistem ve uygulama saglamıstır.
Kur’an-ı Kerim’in tamamını hafızasına alan kisiye, Hafız adı verilirken Kur’an-ı Kerim’i, degisik Arap Dili Lehcelerine, sive ve agızlarına gore okuyan kisiye de Kari veya bu kelimenin cogulu olarak kullanılan Kurra adı verilmistir.

Editor: Adem Kuskulu
Kapak: Sercan Arslan
Yayın Tarihi 2008-07-10
ISBN 6055996116
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 64
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.