Putin & Yuzu Olmayan Adam

Yazar: Massa Gessen

EPSILON YAYINLARI

1999 yılında, Boris Yeltsin’in etrafını cevreleyen “Aile”, saglıgı kotuye giden ve gitgide popularitesini kaybeden devlet baskanına bir halef aramaya koyuldu.

Hukumet kademelerinde ya da idarede cok az tecrubesi olan Putin –gecmiste sadece St. Petersburg Belediye Baskan Yardımcılıgı ve kısa sureligine gizli polis direktorlugu yapmıstı– yine de mukemmel bir secenek olarak one cıkıyordu: Yeltsin ve arkadaslarının kendi suretlerinde yogurabilecekleri “yuzu olmayan” bir canlı.

Putin’e karasevdayla baglanan Batı ve Rusya, cicegi burnunda devlet baskanında ruyalarının ilerici liderini gormekte kararlıydı – hatta Putin o merhametsiz is bitiriciligi ile ulkenin medyasını hallac pamugu gibi atar, isadamlarının elindeki guc ve zenginligi cekip alır ve demokrasinin kırılgan mekanizmalarını paramparca ederken bile…

Birkac yıl icerisinde, Putin’in sahip olmak istedigi mutlak iktidarın onundeki her turlu engel kaldırılmıs, muhalif sesler susturulmus, siyasi rakipler ya surgune ya da mezara gonderilmisti.

Bu tarihi donemi ilk elden tecrube etmis bir gazeteci olan Masha Gessen, hikayeyi su anki huzursuzluk ve belirsizlik donemine kadar getirip onumuze koyuyor. Putin’in yukselis ve iktidar donemine dair buyuleyici anlatımı, bu alanda bir klasik olmaya aday.

Cevirmen: Gozde Soykan
Yayın Tarihi 2015-01-14
ISBN 9944829601
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 440
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.