Psikodrama & Kuram ve Uygulamadaki Gelismeler

Yazar: Clark Baim

NOBEL YAYIN DAGITIM

Psikodrama, Jacob Levi Moreno tarafından, 21. yy’ın baslarında gelistirilmis bir psikoterapi yontemidir. Ozellikle iliskiler uzerine yaptıgı vurgu ile psikiyatride oncu bir akım olmustur. Psikanalize benzer sekilde psikodrama da sadece ruhsal bozukluklarla ilgilenmekle kalmaz, bireyin cocukluktan baslayan gelisim cizgisini izleyerek onun saglıgını konu eder. Ozellikle yaratıcılıga yaptıgı vurgu ile psikodrama neredeyse ayırt edici bir nitelik tasır. Bireylerin nasıl hasta olduklarından cok nasıl yaratıcı olup eski ve yeni sorunlarına yeni cozumler getirebilecekleri ile ilgilenir. Psikodrama normallikten cok bunun otesindeki yaratıcılıgı hedefler. Bir uzantısı olan sosyodrama ile de toplumsal dinamikleri arastırıp gelistirir.

Ulkemizde psikodrama egitimi hareketi 1980’lerde Prof. Dr. Abdulkadir Ozbek onculugunde Avrupalı meslektasları ile is birligi icinde baslamıs ve gelismistir. 1990’larda mezunlar verilmeye baslanmıstır. Tarihin ilk sifa merkezleri olan Asklepion’ların en unlulerinden olan Bergama Asklepion’u, her yıl mayıs ayında gerceklesen Grup Psikoterapileri Kongresi aracılıgıyla, yuzlerce psikodramatisti ve psikodrama ogrencisini bulusturmaktadır.

Psikodrama dunyanın pek cok ulkesinde binlerce uygulamacı tarafından uygulanmaktadır. Bu cildin editorleri alandaki son yenilikleri acıklamak ve arastırmak icin sekiz Avrupa ulkesi, Guney Amerika, Avustralya, Israil ve ABD’den yapılan katkıları bir araya getirmektedir. Bunlar, psikodramanın, psikoterapinin gelisimine nasıl katkıda bulundugunu incelemekte, diger terapilere belirgin etki yapmıs olan psikodrama kavramlarını tanıtmaktadır. Bu kavramlar icinde, rol kuramını, karsılastırmayı, ortak bilinc dısını, sosyal atomu, sosyometriyi, eylem arastırmasını, grup psikoterapisini, spontanlık ve yaratıcılık dongusunu, oyunu, simdi ve buradaki anın onemini ve iliskili pek cok kavram ve teknigi sayabiliriz.

Bu kitap, psikodrama alanındaki ogrenci, uzman ve egiticilerin; psikoterapi, danısmanlık, psikoloji ve psikiyatri alanlarındaki uzmanların oldukca ilgisini cekecektir.

Cevirmen: Kollektif
Yayın Tarihi 2013-04-20
Orjinal Adı Psychodrama, Advances in Theory and Practice
ISBN 6051334905
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 310
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.