Pozitif Aile Terapisi

Yazar: Nossratt Peseschkian

BEYAZ YAYINLARI

Pozitif Aile Terapisinin 6 Temel Gorusu
1. Kendi Kendine Yardım: Pozitif Aile Terapisi, gercek ve varolan anlamını tasıyan ‘positum’ kelimesinden gelir. Bir aile icindeki ger-cek ve varolan tek sey hastalıklar ve catısmalar degildir. P.A.T yak-lasımında kisi hasta rolunu bir kenara bırakıp, kendisi ve cev-re-si icin terapist olur.
P.A.T hastalık durumunu bireyin basit bir ozelligi olarak ele almaz. Hastalık, aynı zamanda kisinin aile ve top-lum iliskilerindeki niteligin bir yansımasıdır.
3. Kulturlerarası Yaklasım: Kulturlerarası dusunce P.A.T icin ana pren-siptir. Bu yaklasım kisiyi hem birey hem de bir toplumun u-yesi olarak degerlendirir.
4. Icerige Bakıs: P.A.T, "Insanların ortak yonleri ve ayrıldıkları nok-talar nelerdirı" sorusuna cevap vermeye calısır. Bu yanıtı ve-rebilmek icin terapi catısma iceriklerinin dokumunu olusturur.
5. Metateorik Yaklasım: P.A.T icerikten yola cıktıgı icin cesitli me-tod ve yaklasımların birbirini tamamlayarak kullanılabilecegi fark-lı bir kavram sunar.
6. Aile Baglarının Goreceligi: P.A.T tedavi edici dusuncenin ozel bir formudur. Aile merkez alındıgı halde terapi kendini salt aile ile sınırlamaz. Daha cok aile fertlerini birey olarak degerlendirir ve sosyal faktorleri de tedaviye katar.

ISBN 9758261975
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.