Politikbilim

Yazar: Suleyman Seyfi Ogun

SENTEZ YAYIM VE DAGITIM TIC. SAN. A. S.

Politika olgusunu butunsel bir perspektifle anlamaya ve anlatmaya giristigimiz bu kitap bir kac yenilik icerecek sekilde kaleme alındı. Ilk yenilik kitabın baslıgında. Bugune kadar Turkiye’de bu cesit kitaplar Siyaset Bilimi Siyasal Bilim veya Politika Bilimi adıyla cıktılar. Bu kitap ise Politikbilim adını tasıyor. Politikbilim gibi bir ad onerimiz her seyden once Yunanca polis politeia politica politike sozcuklerinden gelen politikanın giderek devleti yonetmek ile ozdeslesen bir kavrama donusmus Politika Siyaset Bilimi nin ise devlete iliskin faaliyetlerin bilgisine vakıf olmayı amaclayan bir disiplin olarak belirmis olmasındandır.

Oysa bugun politika sadece devlete es faaliyetler alanını ifade etmemektedir. Antropolojik olarak devletten once politika olgusundan sozedebilecegimiz gibi sosyolojik ve tarihsel olarak devletin ortaya cıkısından ve kurumsallasmasından sonra da onun dısında meydana gelen ama politikaya dahil edebilecegimiz faaliyetler ve hareketler vardır.

Kitaptaki esas vurgulardan birisi politikanın sadece bir entititeye indirgenmesinden cok politik olanın ne oldugunun daha onem arzetmesidir. Hal boyle olunca bizim yaptıgımız politik olanı acıklamak politik olanın bilimini simdilik bilimi konvansiyonel anlamda kullanmaya devam ediyoruz yapmaksa bunun adı ancak Politikbilim olabilir.

Yayın Tarihi 2013-10-01
ISBN 6055790646
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.