Piri Reis ve Kristof Kolomb Oncesi Islam Haritaları

Yazar: Prof. Dr. Mustafa Kacar

BOYUT YAYIN GRUBU

Boyut tarafından hazırlanan; Piri Reis’in ilk Dunya Haritası’nın 500. Yılı’na ozel yayın dizisine nadide bir eser daha ekleniyor. Bir tarihcinin gozunden Piri Reis ve eserlerinin mercek altına alındıgı Piri Reis ve Kolomb Oncesi Islam Haritaları, adeta haritacılık tarihine ısık tutan bir calısma…

Istanbul Universitesi Edebiyat Fakultesi Bilim Tarihi Bolumu ogretim uyesi Mustafa Kacar’ın arastırmalarından olusan eserde, Piri Reis haritalarının basarısının ardında yatan nedenler, Islami kaynaklarıyla birlikte inceleniyor.

Dunya kulturune mal olmus bir denizci ve kartograf olan Piri Reis’i ve eserlerini daha iyi anlamak icin benzersiz bir kaynak niteligi tasıyan eserde, ozellikle Islam cografyacılıgında ekol olusturan el-Istahri’nin Farsca yazmasında mevcut haritaların incelemeleri dikkat cekici.

Eserin ilk bolumunde; Halife Me’mun, el-Istahri, el-Belhi, el-Idrisi ve Kasgarlı Mahmud gibi farklı yuzyıllarda farklı kisiler tarafından hazırlanan Dunya haritaları inceleniyor. Ikinci bolumde ise; Arap Yarımadası, Mısır, Azerbaycan gibi birbirinden renkli bolgesel haritaların yer aldıgı Kitab’ul Mesalik Ve’l Memalik isimli cografya eserinden tam 20 adet harita ayrıntılarıyla veriliyor.

Akıllı haritalar

Kitapta incelenen Piri Reis’in haritalarına kadar olan doneme ait kartografik eserlerin tamamı, orijinal haritaların yanında Turkcelestirilmis, kolay anlasılır cizimlerle birlikte sunuluyor. Ustelik akıllı telefon/tabletinize okutarak, bakmakta oldugunuz haritayı gunumuze ait bir dunya haritası icinde gormenizi saglayan QR kodlar ile birlikte…

Yayın Tarihi 2013-06-19
ISBN 9752310551
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 96
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 22 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.