Peyniraltı Edebiyat Aylık Edebiyat Dergisi Sayı:26 Haziran 2015

Yazar: Kollektif

PEYNIRALTI DERGI

Peyniraltı Edebiyatı olarak, 26. sayımızı edebiyatımızın en buyuk isimlerinden Sabahattin Ali’ye ithaf ediyoruz.
2 Nisan 1948’de “devlet” tarafından katledilen Sabahattin Ali, gecen zamana ragmen hala cok okunan yazarların basında geliyor. O’nun eserlerinin onemini ve okumalarını daha anlamlı kılabilmek icin Haziran sayımızda, “Derginin Yarısı Sabahattin Ali’nin” diyecegimiz bir bicimde incelemelere ayırdık.
Sabahattin Ali dosyasında;
Semih Gumus, Sabahattin Ali’yi gecmisten gunumuze; klasik ve modern arası bir kopru olarak anlatıyor.
Onur Behramoglu, Kuyucaklı Yusuf’tan Icimizdeki Seytan’a, Marko Pasa’dan Kurk Mantolu Madonna’ya ve hatta Peyami Safa’ya kadar uzanıp incelikli bir Sabahattin Ali atlası sunuyor okurlara.
Tumdar Bender, Icimizdeki Seytan’da ve Sabahattin Ali’de yazar-aydın kavramı uzerine yazdıgı incelemeyle yer alırken, Emre Kundakcı Sabahattin Ali karakterlerinde entelektuelligi inceledigi “Okuyup Ufleyenler” yazısıyla yer alıyor.
Elif Benan Tufekci, yazısında Sabahattin Ali oykulerinde “tutku” ve “catısma”yı yazdı.
Merve Guven’in Markopasa Dergisi’nin seruvenini ve Sabahattin Ali’nin muhalefet anlayısını yazdıgı yazı da dergide onemli bir yer tutuyor.
Mehmet Ozkan Sukuran, Sabahattin Ali’nin sair yonunu ve siirlerini ele aldıgı “Dagı Mesken Etmis Bir Sair” adlı yazısıyla Sabahattin Ali dosyasında.
Kitap incelemelerinde ise Oguzhan Yesiltuna, Kuyucaklı Yusuf’u; Soner Sezer ise Kurk Mantolu Madonna’yı ozgun bir sekilde yorumluyor.
Dosyaya illustrasyonları ile katkıda bulunanlar: Taha Sertac Gezer, Gunes Engin, Seren Suyabatmaz, Yunus Kılıc, Ozgur Ozturk ve Cansu Tastan.
Oyku ve siirleri ile Emre Varıslı, Abdulkadir Ince, Cem Tuncer, Mehmet Tutlu, Mert Ozer, Sonat Yurtcu, Tunahan Kahraman, Ali Ihsan Bayır, Cem Ardıc, Cagrı Topsoken, Doguhan Uzun, Eren Bozkurt, Koray Koral, Mehmet Oktay Buga, Mustafa Uysal.

Yayın Tarihi 2015-06-01
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 42
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 21 x 26 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.