Peri 17’ler & Desim’den Kırsala Liseli Genclerin Hikayesi

Yazar: Ozan Munzur

DERSIM YAYINLARI

Ozan Munzur’un elinizdeki bu anı kitabı, 1990’ların Dersim’ini ve Kurt siyasal hareketinin Dersim’deki yukselisini konu alıyor. Bu kitapta, bir grup liseli gencin daga cıkısını ve baslarına gelen acı olayları okuyacak, 17’li yasların basındaki bu hayatların dramıyla sarsılacaksınız. Son derece humanist duygularla ve dag romantizmiyle silahlı isyanın yolunu tercih eden bu on yedi gencin yolu ne yazık ki olum, acı ve kederle oruludur. Bu yolda hayatını kaybeden olup gitmemis, yasayan da o kederin ustesinden gelememistir. Daha ortaokul veya lise ogrencisi yani cocuk denebilecek yasta olan bu genc devrimciler, bir yandan Kurt siyasal hareketiyle tanısırken diger yandan Munzur’un anlatı dilinde oldugu gibi Dersim acısını tanıyacaktır.

Bu anı kitabında goruldugu gibi son derece romantik duygularla daglara cıkan Dersimli gencler, o siyasal yapılardan koparken kendi dusunsel sistematiklerini yeniden insa etmekte epeyce zorlanır. Oleni olur ancak geride kalan, arkadasının anısını dahi yazamaz. Insanın buna isyan edesi “Neden, ama nedenı ” diyesi gelir, cunku bir siyasal yapıya katılmak kolay, ondan ayrılmak zordur. Ayrılıp kendinizi yeniden var etmeniz, daha da zordur. Yazmaya kalksanız, sizi ayrılmaya goturen hayata kaldıgınız yerden devam etme arzunuzun ne oldugunu belirtemezsiniz.

Ozan Munzur, hem arkadaslarının anısını yasatmıs hem de yasadıklarını dilinin dondugunce yazıya dokmustur. Munzur’un bu anılarını degerli kılan bir baska seyse kimseyi ovmeden ve yermeden kendini anlatmaya calısmasıdır.
Haydar Karatas

Yayın Tarihi 2015-06-01
ISBN 6058515031
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.