Paris’te Bir Osmanlı Sefiri / Yirmisekiz Mehmet Celebi’nin Fransa Seyahatnamesi

Yazar: TURKIYE IS BANKASI YAYINLARI

Haziran 1721/ Paris sosyetesi, kralı ve saraylıları bir kenara bırakıp yeni bir meraka dusmustur: III. Ahmet’in
XV. Louis’ye yolladıgı elci ve esligindeki heyetin iftar sofrası.

Elci Yirmisekiz Mehmet Celebi ve heyeti, bu ilgiye yabancı degildir. Fransa’ya ayak bastıkları andan itibaren, halk onları seyretmek icin gectikleri
yerlere akın etmektedir.

Celebi, Fransızların savas meydanlarındaki izlenimler uzerinden yarattıkları Turk imgesini alt ust eder: Kulturu, yasam tarzı, edebi bilgisi bu imgenin eksik kalan taraflarını butunler.

Ulkemizde Batı kulturuyle tanısmada oncu kabul edilen Celebi, Avrupa’da Turquerie’nin yolunu acmıs; bu akımla modadan mimariye, muzikten resme pek cok alanda Turk tarzı urunler verilmistir.

18. yuzyılın kendine ozgu ve duru dilinden Sevket Rado’nun yayına hazırladıgı bu eser, Lale Devri’nin kultur ve dusunce dunyasına ilk elden tanık olmamızı saglıyor.
Yirmisekiz Mehmet Celebi (ı1660’ların sonu-1732) Edirne’de dogdu. Asker olan babasının izinden giderek yeniceri oldu ve ona lakabını kazandıran 28. Orta’da idari gorevler ustlendi. Basarıları sayesinde devletin ust duzey yonetiminde gorevlere getirildi. Pasarofca Antlasması muzakere heyetinde gorevlendirildi. Burada Avrupalı diplomatlar uzerinde buyuk bir etki yarattı. Bu sayede 1720-21’de Paris’te elci olarak gorev yaptı. Elcilik raporu olarak yazdıgı bu metin, yazıldıgından beri hem yerli hem yabancı pek cok calısmaya konu olmustur. Celebi, Patrona Halil Isyanı’ndan sonra Kıbrıs valiligine atanmıs ve orada vefat etmistir.

Derleyici: Sevket Rado
Yayın Tarihi 2014-01-01
ISBN 9754588156
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 108
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.