Paranın Satın Alabilecegi En Iyi Demokrasi

Yazar: Greg Palast

AYKIRI

Erkek kardesi Jef Bush’un vali oldugu Florida eyaletindeki oyların son kez sayımında rakibi Al Gore’dan sadece 537 oy fazla aldıgı ilan edilerek ABD Baskanı yapılan George W. Bush Irak’tan baslayarak Ortadogu’ya “demokrasi ihrac edecegini” ileri suruyor. Dunyanın bu taraflarında “Dinime kufreden Musluman olsa” diye bir laf vardır; ABD’de ihrac edilecek kadar demokrasi var mı kiı Greg Palast’ın bu ay cıkardıgımız ‘PARANIN SATIN ALABILECEGI EN IYI DEMOKRASI’ adlı kitabı bu gercegi olanca acıklıgıyla ve carpıcı belgeleriyle ortaya koyuyor. Evet, her seyi parayla olcen ve satın alabilecegini sanan dunyanın yeni efendilerinin parayı bastırıp satın alabildikleri en iyi demokrasinin ne oldugunu Palast cok etkileyici bicimde gozler onune seriyor. ABD ve Ingiltere’de hayli tartısmalara yol acan bu kitabın Turkiye’de de benzer tartısmaları kıskırtmasına cok ihtiyac var.

ABD’de yonetimi ele geciren ‘Yeni-Muhafazakar’ ekip dunyaya kendilerine gore bir nizam vermeye cok hevesli. Ideolojik gerekce de hazır; “Iyi rejimler kotu rejimlere karsı kayıtsız kalamaz, onlara karsı mucadele edip degistirmek zorundadır” diyorlar. Kovboyların ‘vahsi yerlileri’ nasıl yola getirdigini ve uygarlastırdıgını anlatan Holywood filmleriyle gercek dunyayı ve tarihin akısını birbirine karıstıran bu ‘yeni muhafazakarlar’ın bombalar yagdırttıgı Bagdat’ın, Mezopotamya’nın tarihi ve kulturu gun gelip onları bogacak, teslim alacaktır. Insanın insan olma surecinde Mezopotamya’nın oynadıgı rol ile ABD’nin oynadıgı rol karsılastırıldıgında hala ikincisi birincisinin eline su dokemez!

Bu ayki ikinci kitabımız ise Tamer Korugan’ın artık bir Aykırı klasigi haline gelen kitabı LUZUMSUZ BILGILER ANSIKLOPEDISI-3. Yine son derece ilginc soruları ele alan Korugan onumuzdeki yıl cıkacak dorduncu ciltle birlikte bu ansiklopediyi tamamlamayı planlıyor. Ilk iki cilt kadar ozenli ve titiz bir calısmanın urunu olan bu ucuncu cildin de hak ettigi ilgiyi gorecegine kusku yok.

Cevirmen: Can Polat
Yayın Tarihi 2003-05-07
ISBN 9758337610
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 357
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 2. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.