Padisah Anneleri Eserleriyle Valide Sultanlar

Yazar: Ibrahim Pazan

BABIALI KULTUR YAYINCILIGI

Valide Sultanlar, dunyanın en kudretli kadınları…

Asırlarca dunyanın birinci devleti konumunu korumus bir cihan imparatorlugu olan Osmanlı Devleti’nin saray protokolunde, padisahtan sonra padisahın annesi yani valide sultan gelirdi. Devlet icindeki imtiyazlı konumlarına ve buyuk nufuzlarına ragmen, siyasetle ugrasanları yok denecek kadar azdır. Bunun yanında hemen hepsi hayır hasenat konusunda birbirleriyle yarısmıslar, bazıları bu hususta padisahları da gecmislerdir.

Bu kitabın hazırlanma maksadı, 623 sene hukum surmus ve bize sadece gurur duyacagımız bir mazi bırakmıs Osmanlı Devleti’nin basına gecen 36 padisahın anneleri hakkında toplu bir bilgi vermektir. Bunu yaparken neseplerini, gercek isimlerini, dogum ve olum tarihlerini, zayıf ve kuvvetli butun rivayetleri ile ele almak amaclanmamıstır. Bu hususlarda, halk arasında kabul goren en yaygın rivayetler tercih edilmistir. Devletin en imtiyazlı makamlarından birinde bulunan bu hanımların daha cok, kendi servetlerini harcayarak yaptırdıkları ve kendilerinden sonraki nesillere bıraktıkları, pek cogu hala ayakta olan muazzam kulliyeler ve diger hayır eserleri uzerinde durulmustur.

Ozunde kadir ve kıymet bilir, vefalı, sadık, mert, insaf ve izan sahibi milletimiz, bu hanımları ve bıraktıkları eserleri, bu calısma sayesinde toplu olarak inceleme fırsatı bulacaktır.

Yayın Tarihi 2011-02-01
ISBN 9944118316
Baskı Sayısı 5. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 192
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.