Ozgurluk Yanılsaması – Rousseau ve Marx

Yazar: Yıldız Silier

YORDAM KITAP

Kapitalizm, bireysel ozgurlugun son duragı mıı Liberal kuramcılar diyor ki: "Serbest piyasa ekonomisi, belki esitlik, kardeslik ve adalet saglayamıyor ama hic olmazsa ozgurlugu garanti altına alıyor." Ozgurlugun, tuketicilerin marka secme ozgurlugune ya da soyut vatandasların esit yasal haklarına indirgenemeyecegini dusunuyorsak, liberalizmin ilk elestirmenlerinden Rousseau ve Marx’ın alternatif ozgurluk anlayıslarından hala ogrenecegimiz cok sey var.

Cogumuz, ya ozgurlugu kuralsızlık olarak tanımlayıp, mutlak ozgurlugun hicbir toplumda var olamayacagını dusunuyoruz, ya da ozgurlugu "ozel alan" icindeki serbestlige indirgeyip, kendimizi ozgur hissetmenin ozgur olmak icin yeterli olduguna inanıyoruz. Peki, ya Rousseau’nun iddia ettigi gibi ayagımızdaki zincirleri halhal zannedip ciceklerle susluyorsakı Ozgurlesmenin ilk adımı, su anda neden ozgur olmadıgımızı kavramaktan geciyor.

Modern toplumda icine dustugumuz "ozgurluk yanılsaması"nı acıklayan Rousseau ve Marx, ozgurlugun ihtiyaclarla iliskisine dair iki farklı tez one suruyor. Rousseau’ya gore, uygarlık, arzuları ve bagımlılıkları artırdıkca toplumlar yozlasır ve insanlar farkına varmadan ozgurluklerini kaybeder. Ozgurlugun kosulu "yapay arzular"dan kurtularak yetenekler ve ihtiyaclar arasında denge kurulmasıdır. Oysa Marx’a gore ozgurlesme ancak ihtiyacların artması ve insancıllasmasıyla mumkundur. Butun ihtiyaclarımızı para ihtiyacına indirgeyen "meta fetisizmi"nden kurtulma mucadelesi, yabancılasmanın asılmasının da onunu acar. Bu kitap, "Biz kimizı Nereden geldikı Nereye gidiyoruzı Nasıl ozgurlesebilirizı" sorularının pesine dusen herkesi dusunsel bir yolculuga davet ediyor.

Yayın Tarihi 2013-03-18
ISBN 9944568852
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.