Ozgurluk Savası

Yazar: Ernie Trory

YAZILAMA YAYINEVI

Ikinci Dunya Savası kuskusuz tarihin en onemli olaylarından biri. On milyonlarca insanın canına mal olması, her iki kamptaki emperyalist ulkelerin beklentilerinin tersine sosyalizmin yok olmasıyla degil de guclenmesiyle sonuclanması bir yana, yaklasık altı yıl suren savası bu kadar onemli yapan, biraz da sonrasında dunyanın tamamen onun sonuclarına baglı olarak sekillenmesi. Zaten hemen ertesinde baslayan Soguk Savas, sosyalizmin bu buyuk zaferinin prestijine dunya gericiliginin verdigi kapsamlı bir yanıt anlamına geldi. Sovyetler Birligi ve Avrupa’daki sosyalist iktidarların yıkılısı bile yetmedi Ikinci Dunya Savası’nın sonuclarını ortadan kaldırmak isteyenlerin hızını kesmeye. Bugun Balkanlardan Kafkaslara tum guncel kavgalar Ikinci Dunya savası’nın izlerini tasıyor.

Ingiltere bu buyuk savasın kilit ulkelerinden. Yalnızca yerle bir edilen kentleri, fasizme karsı mucadelede topraga dusen canlarıyla degil, yoneticilerinin Hitler Almanyası’nın cesaretlendirilmesinde oynadıgı rolle, savasın butun yukunun Kızıl Ordu’nun uzerine yıkılması icin cevirdigi dolaplarla ve nihayetinde Soguk Savas icin daha savas surerken hazırlıklara girismesiyle on plana cıkıyor. Savas yıllarının en etkili liderlerinden biri olmayı hak eden Winston Churchill’in bu zorlu yıllara caldıgı kisisel renk de cabası…

Ernie Trory ise bir isci, bir komunist, bir sendikacı; partisiyle yolları ayrıldıgında bile partili mucadeleye inancını hic yitirmeyen bir mucadele insanı ve bir tarihci. Bir Ingiliz.
Ikinci Dunya Savası yıllarını, savasın Ingiltere’de sınıf mucadelelerine yansımalarını, Ingiliz komunistlerinin uluslararası gelismeler karsısında yasadıkları zorlukları ve yaptıkları fedakarlıkları bir iscinin kaleminden okumak gercekten cok keyifli ve ogretici.

Kitabındak Ingiltere’deki siyasal ve askeri gelismeleri merkeze koymakla birlikte, Nazilere karsı verilen savasta Sovyetler Birligi ve Stalin’in rolu uzerine ortaya atılan yalanların bircogunu ayrıntılı bir anlatımla ve belgelere dayanarak bosa da cıkaran Trory’nin roman tadındaki tarih kitabını elinizden dusurmeden bir solukta bitireceginizden eminiz.

Cevirmen: Esin Saracoglu
Yayın Tarihi 2010-08-03
ISBN 6055892319
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 413
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.