Osmanlı Teskilat Yapısı Icerisinde Corum Sancagı

Yazar: Dr. Adem Kara

IQ KULTUR SANAT YAYINCILIK

Sehir tarihlerinin birer birer yazılması ile, Osmanlı Devleti’nin tarihinin bu cekirdeklerin bir araya gelmesiyle daha saglıklı olarak olusturulup, irdelenebilecegi gercegi artık bugun icin genel bir kabuldur.
Anadolu’nun ortasında tarihin ilk donemlerine ait kalıntıların halen ayakta durdugu bir vilayet Corum. Sehrin Osmanlı oncesi devri yeterince bilinmemesine ragmen Corum yoresinin tarihi, antik donemlere kadar iner.
Idari teskilatlanmasına baktıgımızda genellikle sancak olarak karsımıza cıkan Corum, Kaza olarak yer aldıgı surecin sonunda tekrar sancak statusune bildik bir nedenle kavusacaktır. Anadolu’nun her yerinde oldugu gibi burada yasayan Ermenilerde giristikleri ayrılıkcı hareketleri neticesi bolge insanına oldukca fazla zarar vermislerdir. Devlet Corum’u tekrar sancak statusune yukselterek, mucadeleyi etkinlestirmek ve asayisi temin etmek isteyecektir.
Corum, ozellikle XVI. yuzyılda meydana gelen celali isyanlarından nasibini almıs, bu calkantıları tamamıyla hissetmis bir sehirdir. Sahkulu ayaklanması, Osmancık’ta baslayan Tarık adlı bir ogrencinin yonettigi suhte bolugu isyanı ve Karayazıcı isyanları bunlardan sadece bazılarıdır. Dahası Levendlerin, sekbanların, bolgede gorev yapan devletin resmi memurlarının halka yaptıkları zulumler… Bunlar karsısında devletin ve bolge halkının tavırlarını ozellikle islenmeye calısıldı.

Kapak: Yunus Karaaslan
Yayın Tarihi 2008-03-04
ISBN 9752551886
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.