Osmanlı Sosyalist Fırkası ve Istirakci Hilmi

Yazar: Hamit Erdem

SEL YAYINLARI

Osmanlı’nın son donemi ile Cumhuriyet’in hemen oncesinde kurulan ilk sosyalist partiler, Osmanlı Sosyalist Fırkası ve ardından aynı cevrenin kurdugu Turkiye Sosyalist Fırkası’dır.
Soz konusu partiler, 1910 – 1922 yılları arasında Istanbul’da faaliyet gostermis; donemin butun ideolojik ve siyasi ruzgarlarından etkilenmis, hem Ittihatcı diktatorlugune direnmis hem de isgal ordularının denetimindeki Istanbul’da sosyalizmin ‘Osmanlı amele sınıfıyla’ bulusmasına onculuk etmis ozgurlukcu hareketlerdir.
Bu arastırma, Osmanlı Sosyalist Fırkası ve Turkiye Sosyalist Fırkası’nın var oldugu tarihsel donem icinde; hareketin yoneticilerini, faaliyetlerini, yayın organlarını, programlarını, diger partilerle iliskilerini o gunun belgelerine basvurarak ele almaktadır.
Her iki partinin ‘Reisi’ sıfatıyla baskanlıgını yuruten ‘Istirakci’ veya ‘Sosyalist’ lakaplı Huseyin Hilmi Bey’in Turkiye ‘sol’ hareketindeki yeri; ‘kisiligi, mucadelesi ve mechul bir sekilde oldurulmesi’ bu tarih icinde yanıtı aranan bir baska sorudur.
Osmanlı sosyalizminin bu ozgun donemine bakarken; uzerinden gecen neredeyse yuz yıla ragmen o donem dile getirilen toplumsal taleplerin pek cogunun gunumuzde de tartısılıyor olması okurda bir yanılsama duygusu yaratmaktadır…
Sorunlarımız bugun -hala- bu kadar ortak olabilir miı

Yayın Tarihi 2012-12-11
ISBN 9755705996
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 342
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.