Osmanlı’nın Istanbul Projeleri

Yazar: Selcuk Alkan

AZ KITAP

Bugun gundemde olan Cılgın Projeler’in buyuk bir kısmının temeli, Osmanlı’nın buyuk projelerine dayanır. Bugun Marmaray diye bildigimiz Bogaz Tup Gecit projesi, Kanal Istanbul Projeleri, Halic-Karadeniz baglantısını saglayan raylı sistem, Miniaturk, Tunel, Metro ve daha bircok projenin aslı, Osmanlı’nın Istanbul Projeleri kapsamında planlanmıstır.

Osmanlı, gunumuz cılgın projelerini biraz daha asarak daha cılgınca, ornegin Kanal Istanbul’u sadece Avrupa yakasında degil, aynı zamanda Sapanca-Karadeniz hattından ikinci bir kanal ile Anadolu yakasından da acmanın hesaplarını yapmıs. Bogaz kopruleri henuz yokken, Bogaz’dan gececek kopruler icin projeler gelistirilmis, yurtdısından uzmanlarla gorusulmus. Leonardo Da Vinci bile Osmanlının ihtisamına bir katkıda bulunmak uzere kopru projeleri sunmus…

Arastırmacı yazar Selcuk Alkan, sizler icin belgeleri tek tek inceledi. Osmanlı’nın kurulusundan, cokusune kadar olan donemde, bir kısmı gerceklestirilmis, bir kısmı ise raflarda kalarak gunumuze ilham olmus Istanbul Projelerini sizler icin bu kitapta bir araya getirdi.

Yayın Tarihi 2014-05-26
ISBN 6054812295
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.