Osmanlı Imparatorlugu’nda Devlet ve Ekonomi (Ciltsiz)

Yazar: Mehmet Genc

OTUKEN NESRIYAT

Turkler, 700 yıl once Anadolu’nun kuzey-batı ucunda kuck bir beylikten hareketle, tarihin bildigi az sayıdaki buyuk siyasi yapılardan birini olusturdular. Osmanlı devleti, hakim oldugu cografyanın genisligi, kontrol altına aldıgı kulturlerin cesitliligi, kapsadıgı zaman diliminin uzunlugu ile yalnız Turk ve Islam tarihinde degil, aynı zamanda Dunya tarihinde de mustesna mevkii ile dikkati ceken bir buyuk tecrubedir.
Bu tecrubenin mimarları ona "Devlet-i Aliyye-i Ebed-muddet" yani edebiyen yasayacak yuce devlet adını vermislerdi. Olusturdukları devlete bu adı sadece bir temenni olarak mı dusunuyorlardı, yoksa dayandıkları gerekceleri de var mı idiı Osmanlı tarihciliginin esas meselesi bu sorunun cevabını bulmaktır. Bu cevabın ekonomi ile alakalı olanlarını arastırmanın da iktisat tarihinin temel meselesi oldugunu dusunen Mehmet Genc’in sordugu ve cevaplandırmaya calıstıgı sorular sunlardır:
Osmanlılar ekonomiye nasıl bakıyorladıı Belirli bir iktisadi dunya gorusleri var mı idiı Bu alanda neler yaptılar, neler yapmadıları
Bunları arastırdı ve buradan hareketle Osmanlıların kendilerine verdikleri iddialı adın dayanaklarını teshise calıstı. Ceyrek yuzyıllık calısmasının sonucları bu kitapdadır.

Yayın Tarihi 2013-10-30
ISBN 9754373388
Baskı Sayısı 9. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 367
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.