Osmanlı Ilmiye Merkez Teskilatı’nda Reform (1826-1876)

Yazar: Ilhami Yurdakul

ILETISIM YAYINLARI

“Osmanlı Imparatorlugu’nun III. Selim ile baslayıp II. Mahmud ile devam eden reform devrinde, seyhulislamın yetki ve sorumluluk alanı genisledi. Ilmiye teskilatı, ilk kez tum birimleriyle hiyerarsik olarak seyhulislamın basında bulundugu bir teskilat yapısına kavustu. Boylece seyhulislam, baslı basına bir nezaret olan vakıfların idaresi haric, tum ser’i islerin ve kurumların nazırı oldu.
Esas itibariyle 19. yuzyılda seyhulislam, sadece ihtiyac duyulan konularda gerekli fetvaları vermek zorunda olan bir onay mercii degil, fetva verme vazifesine ve yargıda temyiz yetkisine de nezaret eden genis bir teskilatın nazırıydı. Bu nedenle seyhulislam, idari ve siyasi kimligi olan ve Osmanlı merkez burokrasisinin vazgecilemez ve ihmal edilemez temel unsurlarından biriydi.
Bu calısma, Yeniceri Ocagı’nın ilgasından sonra ilmiye sınıfına da ders vermek amacıyla vakıf gelirlerine el konuldugu ve ilmiye teskilatının kendi haline terk edildigi seklindeki tarihi kabullerin aksine, Osmanlı reformunun bir butun olarak ele alındıgını ve ilmiye teskilatının da yenilestigini gostermektedir.

Yayın Tarihi 2008-04-10
ISBN 9750505775
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 381
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.