Osmanlı Doneminde Istanbul Balıkcıları

Yazar: Nejdet Ertug

KITABEVI

Istanbul’un sayısız koyları, sıgınılabilecek limanları ve en onemlisi iki denizi ve belki iki ayrı dunyayı birbirine baglayan Bogaz’ın farklı yonlerdeki dip akıntıları pek cok canlının akıntı yollarında yasamasına ve goclerine imkan tanıdıgı gibi sehrin sakinlerinin de onemli gıda kaynaklarından birini temin etmesini kolaylastırmaktadır.

Tarihi donemlerde Istanbul ve cevresindeki balık cesitliligi ve bollugu balık avcılıgının cesitli tarzlarda gelismesine, balık satıcılıgının bir is kolu olarak ortaya cıkısına ve devletin hatırı sayılır gelir kaynaklarından birine sahip olmasını saglamıstır.
Bu eserde balıkcıların sosyal bir grup olarak Osmanlı donemi Istanbul’unda gecirdikleri surec ve bu yasamla iliskili bulunan diger unsurlar incelenmekle birlikte tarihsel verilerin imkan verdigi olcude balıkcıların bireysel hikayeleri tespit edilmeye calısılmıstır. Kurum incelemelerinde keskin sınırlamalar mumkun olmadıgı icin yeri geldiginde sadece Istanbul degil Osmanlı devletinin diger bolgelerine ve zamansal acıdan ise Bizans doneminden bugune balık ve balıkcılıga temas olunmustur. Yine bir gıda maddesi olarak balık tuketimi ve kulturunun kentin yasamındaki yeriyle ilgili hususlar da Bizans doneminden gunumuze anahatlarıyla aktarılmıstır.

Yayın Tarihi 2015-01-22
ISBN 6054907502
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 202
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.