Osmanlı Devletinde Rusvet

Yazar: Prof. Dr. Ahmet Mumcu

INKILAP KITABEVI

Devlet duzenine gecen butun toplumlarda islenen "rusvet" sucunun bir curume belirtisi oldugu uzerinde butun hukukcular ve sosyologlar birlesmislerdir. Onlenmesi olanaksız bulunan bu sucun dayanılabilir duzeyde tutulması curume ogelerinden birinin denetim altında bulunmasını saglar.

Tarihsel mirasları zengin toplumlarda, ozellikle curume, bozulma zamanlarında rusvet sucları son derece artmıstı. Bundan dolayı gunumuzde rusveti bir olcude de olsa onleyebilmek icin tarihsel gelisimi carpıcı noktalarıyla bilmek gerekir. Osmanlı Devleti’nde de burokrasinin butun kollarında ve en onemli toplumsal islevi goren yargıda rusvet bir hayli yaygındı. Rusvet olayının Osmanlı Devleti agırlıklı olarak islendigi bu kitapta yargıdaki durum daha da ayrıntılı olarak gosterilmeye calısılmıstır. Ayrıca okuyucuya, rusvetin belli baslı butun sistemlerdeki gelisimi ve gorunumu de verilmek istenmistir. Boylece daha carpıcı sonuclara ulasmak kolaylasmıs sayılabilir.
Kitabın yazarı Prof.Dr.Ahmet Mumcu Ankara ve Anadolu Universiteleri Hukuk Fakultelerinde uzun yıllar calısmıstır. 1997 yılından beri de kurucularından sayıldıgı Baskent Universitesi Hukuk Fakultesi Ogretim Uyelerinden olup Kamu Hukuku Bolum Baskanlıgı gorevini de yurutmektedir.

Yayın Tarihi 2005-08-11
ISBN 9751023440
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 382
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.