Osmanlı Devleti’nde Yahudiler

Yazar: Dr. Ahmet Hikmet Eroglu

BERIKAN YAYINEVI

• TurkiyeCumhuriyeti kurulurken Yahudiler, Rumlar ve Ermeniler, Lozan Antlasması mucebince“Azınlık” statusu ile Turkiye Cumhuriyeti vatandası olmuslardır. Her Turkvatandası gibi hayatlarını devam ettirmektedirler. Bununla beraber TurkiyeCumhuriyeti, zaman zaman uluslararası alanda Gayrimuslimlerle ilgili konulardabazı sıkıntılara maruz kalmaktadır.
Sıkıntıların kaynagını Osmanlı Devleti’ndenTurkiye Cumhuriyeti’ne geciste muglak bırakılan meseleler olusturmaktadır. Bubakımdan gunumuz problemlerine cozum ararken, gecmisi bilme mecburiyeti ortayacıkmaktadır. OsmanlıDevleti’nde farklı kulturlere sahip insanlar barıs icinde yasamıstır. CunkuTurk kulturunde farklılık tehdit olarak degil hep zenginlik olarak gorulmustur.Farklı inancta, kulturde insanları bunesinde barıs icinde yasatmıs olan OsmanlıDevleti’ndeki uygulamalar “birlikte yasatma” tecrubemizin laboratuvarı olarakda onem tasımaktadır. Osmanlı Devleti,ilk yıllarından itibaren bunyesinde Yahudi nufusu barındırmıstır.
Bu devlet,ozellikle 15 ve 16. yuzyıllarda olmak uzere, Batı ulklerinde inanclarındandolayı zulme ugrayan Yahudileri topraklarına kabul etmistir. Onları, inanc veibadetlerinde serbest bırakmıstır. Yahudiler, Osmanlı Devleti’nde din merkezli bir toplulukolarak yasamıslardır. Yahudi dininin kuralları hem kendi aralarında hem debaska topluluklarla olan iliskilerinde etkili olmustur. Bu yuzden YahudilerinOsmanlı Devleti hakimiyetinde dini ve sosyal durumlarının bilinmesi onemkazanmaktadır

Yayın Tarihi 2013-09-06
ISBN 9752677302
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.