Osmanlı Devleti’nde II. Mesrutiyet Donemi Meclis-i Mebusan Secimleri 1908-1914

Yazar: Fevzi Demir

IMGE KITABEVI YAYINLARI

Bu kitapta Fevzi Demir, Osmanlı Devleti’nin kozmopolit yapısını yansıtan cok dinli, cok uluslu, cok partili II. Mesrutiyet Donemi secimlerini inceliyor. Osmanlı parlamentosuna girmek icin yarısan Turkler, Rumlar, Araplar, Arnavutlar, Bulgarlar, Sırplar, Ermeniler, Yahudiler, Muslumanlar, Hıristiyanlar, sosyalistler, liberaller, boluculer, gericiler ve ilericiler sahnede. Ustelik bu sahne, Iskodra’dan Basra’ya kadar uzanıyor. Sayısız hosgoru orneklerine rastlanabildigi gibi taslı, sopalı saldırılar da eksik olmuyor.

Kitap, Ortadogu’nun ve Balkanlar’ın temsilcilerini bir araya getirmeye calısan ilk ve son parlamentonun olusturulmasının oykusunu anlatıyor. Bu, aynı zamanda onların ve bizim secim sandısıyla ilk karsılasmamızın da oykusu.

Ilk karsılasma, 1908 sonrası Imparatorluk’tan koparak veya kopartılarak kendi devletlerini kurma durumunda olan butun Osmanlı unsurları icin de gecerli… Bu anlamıyla II. Mesrutiyet Parlamentosu, olusturulması ve calısmalarıyla Arnavutluk’tan Basra’ya kadar uzanan bir cografyanın halkları icin bir siyaset okulu olmustur.

Bu eser, alanında yapılan kapsamlı ilk calısma olma ozelligini de tasımaktadır.

Yayın Tarihi 2007-06-15
ISBN 9755335261
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 442
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.