Osmanlı Bilginleri

Yazar: Taskopruluzade Ahmet Efendi

IZ YAYINCILIK

Taskopruluzade Ahmet Efendi Osmanlı ilim tarihi yazımı bakımından onem tasıyan bir muelliftir. Bunun sebebi kendisinin biri "ilimler"i, digeri ise "bilginler"i konu edinen iki buyuk eser kaleme almıs olmasıdır. Ilimleri ele alan eseri Miftahu’s-Sa‘ade adıyla, bilginleri konu edinen eseri ise es-Sakayıku’n-Nu’maniyye adıyla anılır. Her iki eser de aslında aynı projenin butunleyici parcasıdır ve Osmanlı ilim tarihi icin vazgecilmez birer kaynaktır.
Elinizdeki eser bunlardan ikincisi olup baslangıcından Kanuni donemine kadar "Osmanlı Bilginleri"ni konu edinmektedir. Muellifin, dunya devleti Osmanlı’nın entelektuel hayatına ayna tutuyor olması eseri cidden onemli kılmaktadır. Esere hakim olan ilim anlayısı nakli/akli ilimler, medrese/tekke iliskilerini tam bir butunluk icinde ele alması bakımından dikkat cekicidir.

Ilk on Osmanlı padisahı donemindeki 502 bilgine ait entelektuel biyografinin yer aldıgı Sakayık, Arapca aslından dilimize kazandırılmıstır. Taskopruluzade, sahip oldugu butuncul ilim anlayısının tabii bir uzantısı olarak unlu muderrisleri, oncu tasavvuf buyuklerini ve kurucu "bilim adamları"nı "ulema"dan sayarak kitabında tanıtmaktadır. Hacı Bayram Veli, Molla Fenari, Ali Kuscu, Kemalpasazade, Mirim Celebi, Karaca Ahmet, Zembilli Ali Efendi, Fethullah Sirvani… gibi farklı renkler tasıyan nice buyuk isim aynı kervana katılan ilim ve marifet yolcuları olarak yerlerini alırlar kitapta. Osmanlı Bilginleri adıyla yayımladıgımız bu eserin nitelik belirten bir vasfı da Sakayık’ın klasik bir Turkce tercumesinde yer alan Naksi Ahmed’e ait ozgun minyaturlerin tablolar halinde metne eslik etmesidir.

Cevirmen: Muharrem Tan
Yayın Tarihi 2007-03-02
ISBN 9753556055
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 408
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 21 x 29.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.