Osmanlı Arnavutluk’undan Anılar 1885-1912

Yazar: Avlonyalı Ekrem Bey

ILETISIM YAYINLARI

Avlonyalı ailesi, Osmanlı Imparatorlugu’nun yuzyıllar boyunca Arnavutluk’taki egemenligini surdurmek icin ‘isbirligi’ yaptıgı buyuk ailelerden biri. 19. yuzyılda bir isyanın da basını cekmis, buna ragmen imparatorlugun cokusune kadar hem yerel hukumranlıgını surdurmus hem de Osmanlı’ya yonetici kadrolar vermeye devam etmisti en ust duzeyde, 1903-1908 arasında sadrazam olan Avlonyalı Mehmet Ferit Pasa’ya kadar…
Avlonyalı ailesinin onemli fertlerinden Ekrem Bey’in anıları, hem Osmanlı Imparatorlugu’nun son 30 yılına, hem de Arnavut milli hareketinin uyanıs surecine tanıklık ediyor. Osmanlı’nın Balkanlar’da ve ozellikle tabii Arnavutluk’taki geleneksel egemenlik sisteminin nasıl isledigini ve nasıl coktugunu, carpıcı bir acıklıkla tasvir ediyor. Arnavut milliyetciliginin, Sultan’a sadakatle ozerklik ve bagımsızlık talepleri arasındaki kararsız salınımını anlatıyor. Okurlar bu kitapta, Arnavut seckinlerinin Osmanlı’yı nasıl gordugune dair birinci elden ve samimi bir anlatım bulacaklar. Populer milli tarihte "sadık milletin ihaneti" olarak tahayyul edilen hikayenin, oteki taraftan gorunusu!
Avlonyalı Ekrem Bey’in anlatısı, 19.-20. yuzyıl donumunde sosyal hayata ve torelere iliskin zengin ayrıntılarıyla, Arnavutluk’a dair bir nevi amator etnografik gozlem niteligi de tasıyor. Sadece Arnavutluk degil, donemin Istanbul’una, Hicaz yoluna, Mısır’ına dair canlı gozlemler var kitapta. Ekrem Bey’in guclu tasvir gucu ve yer yer mizahi anlatımıyla.

Yayın Tarihi 2006-10-03
ISBN 9750504410
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 323
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.