Osmanlı Anayasasına Dair

Yazar: Elmalılı Hamdi Yazır

UFUK KITAPLARI

II. Mesrutiyet doneminde milletvekili ve bakan, Osmanlı Devleti’nin tek anayasası olan Kanun-ı Esasi uzerinde 1909 (1325) yılında gerceklestirilen kapsamlı degisikliklerde etkin rol oynayan bir hukukcu, doneminin cesitli dergilerinde nesrettigi ilmi makalelerle genc bir Islam alimi ve dusunur olarak one cıkan, Cumhuriyet doneminde cekildigi inziva yılları boyunca Hak Dini Kur’an Dili isimli tefsirini kaleme alan Elmalılı M. Hamdi Yazır (1878-1942), 20. yuzyılın ilk yarısında farklı sahalardaki faaliyetleriyle etkili olmus cok yonlu bir sahsiyettir.
Elinizdeki eser, onun hem1909 yılındaki Kanun-ı Esasi tadilatının gerekcelerini ortaya koymak amacıyla kaleme aldıgı raporunu hem de Ser’i Mahkemeler Kanunu’nun gerekcelerini ortaya koydugu diger bir raporu icermekte ve fıkıh tarihi kadar, Turk anayasa dusuncesinin gelisimi acısından da buyuk onem tasıyan bu iki metni, ilk kez genel okuyucunun dikkatine sunmaktadır.
Hakkında akademik calısma bulunmayan, hatta Elmalılı Hamdi Yazır’a ait oldugu dahi pek bilinmeyen bu iki metnin fıkhi, hukuki ve siyasi tarihimiz acısından oneminin anlasılmasına katkı saglayacak konuyla ilgili ek metinler ve Elmalılı’nın fıkıh ve siyaset dusuncesine dair genis bir tahlil de okuyucunun bu iki raporu dogru bir baglama yerlestirmesini mumkun kılmak uzere kitaba eklenmistir.

Derleyici: A. Cuneyd Koksal
Yayın Tarihi 2014-01-16
ISBN 6055314606
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 390
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.