Ortadogu’da Devlet ve Iktidar & Otoriter Rejimler Uzerine Bir Inceleme

Yazar: Erdem Demirtas

METIS YAYINLARI

Ortadogu devletleri nasıl oluyor da otoriterlikten cıkamıyor, bir demokrasi haline gelemiyorı Bu rejimlerde iktidar gucunu nereden alıyorı Nasıl bir analiz bu rejimleri anlamamıza daha fazla yardımcı olabilirı

Ortadogu’daki otoriter rejimler hakkında genis bir sosyal bilimler literaturu var. Ancak bu arastırmalar, ister Islam ve demokrasi iliskisini ele alan calısmalar olsun, ister geleneksel kultur analizleri olsun, genellikle ozculukle, kulturu seylestirme ve kulturu bagımsız bir degisken gibi ele alma turunden zaaflar tasıyorlar. Ortadogu’da Devlet ve Iktidar, bu literaturun elestirel, karsılastırmalı bir incelemesini yaparak, otoriter rejimlerin toplumsal kaynaklarını, siyasal stratejilerini, siddet ve guclu guvenlik aygıtlarının rolunu, surekliligin saglanmasındaki aracları, mesruiyet yaratma ve rıza uretme politikalarını ele almaktadır.

Erdem Demirtas’ın kitabı, Ortadogu’ya bakısların ele alındıgı yetkin bir dusunce tarihi gibi okunabilir. Ama daha onemlisi, Turkiye gibi demokrasinin asgari musterekleri uzerinde toplumsal ve siyasal bir uzlasının bulunmadıgı ya da zayıf oldugu ulkelerde, iktidarların otoriteryanizme kaymasının ne kadar kolay oldugunu gostermesi acısından cok kıymetli. Otoriter rejimleri incelemek, demokrasinin icinde barındırdıgı otoriterlesme egilimlerine de ısık tutuyor ve bizi demokrasiye sahip cıkmaya ve gelistirmeye davet ediyor.

Yayın Tarihi 2014-04-04
ISBN 9753429504
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 192
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.