Ortacag Dunyası

Yazar: Susan Wise Bauer

ALFA YAYINLARI

Dunya tarihini Antik, Ortacag, Ronesans ve Modern olmak uzere dort ana donem halinde ele alan serinin ilk kitabı Antik Dunya’da, Susan Wise Bauer dunya uzerindeki tum antik donem uygarlıklarında krallıkların yukselisini ele almıstı. Ancak 4 ve 12. yuzyıllar arasında hukumdarlar sahip oldukları guc icin yeni bir mesruiyet gelistirerek politik ve askeri eylemlerini haklı cıkarmak uzere ilahi gercek ya da ilahi lutfa yoneldiler. Yetki, imparatorluk insa etmek uzere kudretle yer degistirdi.

Ortacag Dunyası sadece Dogu ve Batı Avrupa’daki buyuk mucadeleleri degil, Kuzey Afrika, Ortadogu, Uzakdogu, Orta Asya ve Amerika kıtalarındaki muazzam guc cekismelerini de birlikte ele alarak, ortacag dunya tarihini yalın ve mukemmel bir dille anlatıyor. Roma ve Konstantinopolis arasındaki Buyuk Bolunme’den Sang Hanedanı’nın yukselmesine, Muhammed Peygamber’den Charlemagne’nın tac giymesine, Hindistan’ın kutsal savaslarından Haclı Seferleri’nin baslamasına kadar kralların, imparatorların, generallerin ve yonettikleri insanların siddet dolu hikayesini anlatıyor. Ilk kitapta oldugu gibi, bu kalınlıktaki bir tarih kitabının zor anlasılır olmaktan uzak, zevkle okunabilecek son derece canlı bir anlatıma sahip olabilecegini gosteriyor.

Susan Wise Bauer on yasında Latince ogrendi, on yedi yasında koleje baslayıncaya kadar ebeveynlerinin rehberliginde evde klasik egitim gordu. Edebiyat, Amerika ve din tarihi alanlarında uzmanlastıgı cok yonlu ve kapsamlı egitim surecinde dagarcıgına Yunanca, Aramice ve Korece gibi dilleri de ekleyerek, calısmaları icin saglam bir altyapı olusturdu. Evde ogretim alanındaki en onemli uzmanlardan biri kabul edilen Bauer’in ozellikle hem gencler hem de yetiskinlere yonelik tarih kitapları, benzer calısmaların arasından hızla sıyrılarak guvenilir ve coksatan egitim kitapları arasında yerini aldı.

“Bauer, (Antik Dunya’da oldugu gibi) donemin tarihsel malzemesine hakimiyeti ve dilinin mukemmelligiyle one cıkan dunya tarihi anlatısına devam ediyor.” -Publishers Weekly

Cevirmen: Mustafa Kupusoglu
Yayın Tarihi 2014-04-09
Orjinal Adı The History of The Medieval World-From The Conversion of Constantine to The First Causade
ISBN 6051068572
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 790
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.