Ortacag / Barbarlar-Hıristiyanlar-Muslumanlar

Yazar: Umberto Eco

ALFA YAYINLARI

Dunya kamuoyunun gundemine Gulun Adı ve Foucault Sarkacı ile giren Umberto Eco’nun romanlarında ortacaga sık sık yer verdigi biliniyor. Fakat ortacag uzerine sahip oldugu genis bilgiyi kurgudan oteye tasıyan Eco bu sefer karsımıza ortacag tarihi uzmanı ve ansiklopedi yazarı olarak cıkıyor. Umberto Eco’nun danısmanlıgında hazırlanan ve toplam dort ciltten olusan Ortacag Ansiklopedisi’nin ilk cildi, “Babarlar, Hıristiyanlar, Muslumanlar” adıyla Alfa Yayınları tarafından yayımlandı.
Umberto Eco bu kitapta, farklı disiplinlerde ortacag uzerine uzmanlasmıs isimlerle isbirligi yaparak; okuyucusunu sanat, tarih, edebiyat, muzik, felsefe, bilim ve teknik gibi baslıklar altında Avrupa uygarlıgının soz konusu donemdeki hikayesine dogru yolculuga cıkarıyor. Kitap, Umberto Eco’nun ortacagın ne oldugunu ya da kendi deyisiyle oncelikle ne olmadıgını anlatan giris yazısıyla baslıyor ve boylelikle kitaptan nasıl yararlanılması gerektiginin ipuclarını veriyor. Bu yazıda ortacagın baslangıc ve bitim tarihlerini de tartısan Eco, donemin yaygın kabuller (476-1492 yılları) itibarıyla en az 1016 yılı kapsadıgını belirtiyor. Girisi izleyen bolumler klasik ansiklopedi formatında duzenlenmis degil. ‘Tarih’ baslıklı ilk ana bolumde Laura Barletta’nın ‘Giris’ baslıklı yazısını Filippo Carla, Paquale Rosafio, Massimo Pontesilli gibi onemli yazarların donem anlatımları izliyor.
Ikinci ana bolum olan ‘Ekonomi ve Toplum’da kentler, ekonomi modelleri, ormanlar, evcil ve yabani hayvanlar, imalat ve loncalar, ticaret ve ulasım yolları, limanlar, para, aristokrasiler, yoksullar, hacılar, yardım sistemi, din, savas ve toplum, kadınlar, gundelik hayat ayrı bolumler halinde farklı yazarlar tarafından ele alınıyor. Ucuncu ana bolum, Umberto Eco’nun giris yazısıyla baslayan ‘Felsefe’, dorduncu ana bolum ‘Bilim ve Teknik’, besinci ana bolum olan ‘Edebiyat ve Tiyatro’ kapsamlı bicimde isleniyor.
Bunu; kentleri, mimariyi ve plastik sanatları da kapsayan ‘Gorsel Sanatlar’ ve dansın dahil edildigi ‘Muzik’ izliyor.
“Ortacag Roma Imparatorlugu’nun dagılma doneminde baslayıp, tutkal gorevi goren Hıristiyanlıgın yardımıyla, Latin kulturunu, imparatorlugu yavas yavas istila eden halkların kulturuyle birlestirerek; uluslarıyla, konusmaya devam ettigimiz dilleriyle vedegisimlerden ve devrimlerden sonra bile olsa bizim olmaya devam eden kurumlarıyla gunumuzde Avrupa dedigimiz yere hayat veren donemdir” diyen
Eco’nun okuyucusuyla soylesircesine tutturdugu dili ve uslubu Leyla Tonguc Basmacı’nın cevirisiyle Ortacag’ı hem onemli bir basvuru kaynagı hem de keyifli bir tarih okuma deneyimine donusturuyor.

Yayın Tarihi 2014-12-03
ISBN 6051066233
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 960
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.