Orta Dogu’da Etnisite Cogulculuk ve Devlet

Yazar: Milton J. Esman

AVESTA BASIN YAYIN

"Konuyla ilgili alana saglam bir katkı sunan, Orta Dogu’da Etnisite, Cogulculuk ve Devlet isimli calısma, bircok temayı ozlu bicimde sunmaktadır. Isledigi asıl konu cok onemlidir: Cogu kez baska isimlerle anılan, asiretsel yapılan olan Orta Dogu devletleri modern milliyetci ve siyasi kisve altında daha eski ilksel kimlikleri tasırlar:"
Prof. Fouad Ajami, Johns Hopkins Universitesi, Uluslararası Ileri Calısmalar Okulu, Orta Dogu Incelemeleri
"Bu kitapla, Orta Dogu hakkında simdiye kadar bildiklerimizin cok otesine gececegiz. Karsılastırmacı bilim adamı daha ayrıntılı verilere kavusurken, alan uzmanları da sistematik karsılastırmayla ufuklarını genisletebilecekler."
Manfred Halpren, Princeton Universitesi, Uluslararası Calısmalar ve Siyaset Bolumu

Orta Dogu’ya ozgu yerel siyasetin merkezinde etnik gruplar arasındaki politik iliskilerden kaynaklanan catısmalar vardır. Ulus devlet fikri -politik sınırlar icinde tanımlanmıs tek ulusun vatanı- bolgede hicbir yerde gerceklesmemistir. Orta Dogu’daki butun devletler kendi basına buyruk, etnik veya dini acıdan orgutlu iki (ya da daha cok) topluma sahiptir. Hem dıs mudahale hem de her bir etnik grubun kendi kimliklerinden vazgecmeme konusundaki geleneksel egilimi Orta Dogu hukumetlerinin catısmaları dindirme, barıs-uyum icinde ortak yasamı saglama cabalarına ciddi darbeler vurmaktadır. Orta Dogu’da Etnisite, Cogulculuk ve Devlet, bolgede uluslararası iliskiler, politika, devlet yonetimi ve toplumsal yasamadaki onemli boyutun gozler onune serildigi ilk sistematik arastırmadır.

Editorler Milton J. Esman ve Itamar Rabinovich, Orta Dogu uzerine uzman akademisyenlerin yazdıgı alan calısması ve sosyal bilimi birlestiren bir secki olan on bes makaleyi bu kitapta toplamıstır. Orta Dogu’da Etnisite, Cogulculuk ve Devlet, bu karmasık bolge uzerine yapılmıs calısmalardaki boslukları ciddi bicimde doldurmaktadır. Basta siyaset bilimciler, sosyologlar ve Orta Dogu’yla ilgilenen tarihciler olmak uzere genis bir okuyucu kitlesine seslenmektedir.

Cevirmen: Zafer Avsar
Yayın Tarihi 2004-10-30
ISBN 9758637819
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 385
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.