Ordu Uzerine Yazılar

Yazar: DERLENIS YAYINLARI

27 Mayıs Politik Devrimi’nin Karakteri
Kırk bes yıl once, 27 Mayıs 1960’ta, 37 Genc Subay, yerli-yabancı Parababalarının hizmetinde ve emrindeki satılmıs Demokrat Parti Iktidarını bir gecede alasagı etti. Baslarına, asker geleneklerine uygun olarak, kendilerine sempatiyle yaklasan bir Orgenerali, Cemal Gursel’i getirdiler. Ve 38 kisiden olusan Milli Birlik Komitesi adıyla yonetimi ele aldılar.
Bu Genc Subaylar, DP Iktidarının, ulusal onur ve degerlerden yoksun, yabancı Parababalarının usagı olmus yerli Finans-Kapitalistler ve Tefeci-Bezirganlardan olustugunu, yapacagı her uygulamayı, cıkartacagı her kanunu ABD’ye danısarak, onun direktifleri dogrultusunda yaptıgını gormusler ve bu yuzden de igrenmislerdi ondan… Yabancı Parababalarının bu denli emrine giren her hukumet gibi, DP’nin de Halk dusmanı bir ekonomik politika izledigini de gormuslerdi bu Genc Subaylar… Anlamıslardı ki, bu iktidar Halka ve Vatana ihanet icindedir, devrilmesi yurtseverlik geregidir…
Tanzimat’ta, Mesrutiyet’te ve Birinci Milli Kurtulus’ta da Ordu Gencligi aynı sekilde davranmıstı. Halktan yana, ilericilikten yana tavır koymustu. Yirminci yuzyılın buyuk devrimcisi, Ekim Devrimi’nin Onderi Lenin, Mesrutiyet’i, “Ordu icindeki devrimci hareket basarı sagladı. Fakat bu yarım bir devrimdir. Cunku bu devrime halk katılmamıstır.” diye degerlendiriyordu.
Bizim Birinci Milli Kurtulus Savasımızı da Lenin yine cok dogru bir bicimde soyle degerlendiriyordu, Turkiye Buyuk Millet Meclisini ilk tanıyan Sovyetler Birligi’nin Ankara’ya atadıgı Buyukelcisi Aralof’a, Turkiye’ye hareket etmeden once soyledigi su sozlerle:
“Mustafa Kemal Pasa, tabii ki sosyalist degildir. Ama goruluyor ki iyi bir teskilatcı… Kabiliyetli bir lider, milli burjuva ihtilalini idare ediyor. Ilerici, akılı bir devlet adamı. Bizim sosyalist inkılabımızın onemini anlamıs olup, Sovyet Rusya’ya karsı olumlu davranıyor. O, istilacılara karsı bir kurtulus savası yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracagına, padisahı da yardakcılarıyla beraber silip supurecegine inanıyorum. (…) Ona yani Turk Halkına yardım etmemiz gerekiyor. Iste sizin isiniz budur.”

Yayın Tarihi 2007-10-01
ISBN 9757346289
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 190
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.