Onu Hic Uyurken Izlediniz miı

Yazar: Alev Yılmaz

EVRIM YAYINLARI

Bir cocugun ruh saglıgını olumlu etkileyecek bir tek sey yapabilsek, ne yapmakla yetinebilirizı Bu soruya bir cok cevap verilebilir. Benim cevabım: Anlamasını ve anlasılmasını saglayın. Elinizdeki kitap, bir annenin cocugunu anlamasının ve cocugunun kendisini anlamasını saglamasının oykusu. Sonu nasıl biterse bitsin, anlama ve anlasılma cabasının anlatan oykuleri severim.

Kitabı soyle bir ozetleyivereyim: Bir anne, bir cocuk… Farklı bir cocuk, okul cagı geldiginde zorlanmaları baslar; annenin ne olup bittigini anlayıp, basa cıkmak icin gereken adımları atması zaman alır. Hep birden hırpalanır, yıpranırlar bir sure… Anne ve ailenin dayanısma ile, ogrenme, dikkat, asırı hareketlilik, bir cocugun anlamasını ve anlasılmasını onleyebilecek ne varsa, bu konularda bilgi sahibi olurlar once… Sonra da problemleri kontrol altına almaya baslar. En onemlisi, herkes birbirini daha iyi anlamaya ve anlasıldıgını dusunmeye baslar. Yanlıs anlasılmasın; anlamak, anlasmak ya da mutabık olmak demek degildir her zaman. Ya da, sorunların bitmesini de beklemeyin. Ama sorunları tanımak, onların cozulebilir ve cozulemez olan yanlarını belirlemek, umudu muhafaza edebilmek… Bu kitaptaki anne, cocuk ve aile buyuklerinin yapmayı basardıgı seyler bunlar. Kitabın kendisi de bu surecin bir urunu.

Farklılık, digerlerinden ayrı ve baska olmak… Kitabın ana kisileri, Duygu annesi Alev, kendilerini farklı hissettiren, hatta dıslanmalarına sebep olan bir durumla nasıl basa cıktıkların anlatıyorlar. Hiperaktivite, cocugun dunyayla iliskisini bozan sayısız problemden birisi… Butun problemler icin, haklarındaki bilgimiz arttıkca, hakimiyetimizin de artacagını dusunuyorum. Hiperaktivite’yi de dizginlemenin, kontrol etmenin, ve hatta ise yarar hale getirmenin yolu bilgili olmaktan geciyor. Bu kitap kesinlikle bu ise yarayacak.

Yayın Tarihi 2001-11-01
ISBN 9755031163
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 175
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.