Onder, Lider, Komutan Hz. Peygamber (s.a.v)

Yazar: Abdullah Muhammed er-Resid

PINAR YAYINLARI

Kur’an’ın emir ve talimatları dogrultusunda “Ben rahmet peygamberiyim; ben harp peygamberiyim” buyuran Rasulullah’ın (s.), hem teblig sahasında ve hem de savas meydanlarında sergiledigi en guzel ornekligi; onderligi, askeri liderligi, komutanlık vasıfları, savas stratejisi ve taktikleri, davet ve cihad ruhu, yuzyıllar boyu Muslumanları tarihin aktif ozneleri haline getiren ve Islam’ın izzetini ayakta tutan en onemli ve en dinamik unsur olmustur. Kur’an, Ahzab suresi, 9-27. ayetlerde Hendek savunmasının zorlu sartlarına dikkatlerimizi cekerken, Hz. Peygamber’in (s) bu essiz direnisini “usve-i hasene” olarak tanımlar ve “en guzel orneklik” ebedi bir “direnis modeli” olarak muminlerin onune koyar:
Islam’ın en temel kavramlarından biri olan “cihad”ın, ici bosaltılarak ortadan kaldırılmaya calısıldıgı, “cihad” kavramını “teror”le ozdeslestirmek isteyen kuresel emperyalizmin Muslumanların her turlu direnislerini ve en haklı savunma savaslarını “Islami teror” diye damgalamak suretiyle onları pasifize etmeyi, uysal kalabalıklara donusturmeyi hedefledigi bir surecte bu eser, Islam’da cihadın, “dusmanla, hem savas arac gerecleriyle fi¬ilen savasmak, hem Islam’ın emir ve ya¬saklarına uymak, nefsi kotuluk¬ ve haramlardan alıkoymak, hem seytanın ve yandaslarının hile ve tuzaklarına karsı koymak, hem de Islam’ın bilinmesi, yucelmesi ve hakim olması icin her turlu fikri, fiili, maddi cabayı gostermek yani kalp, dil, el ve silah gibi beseri aksiyonun tum vasıtalarını kullanmak” anlamına geldigini Komutan Hz. Peygamber’in ornekliginde ortaya koymaktadır.
Onder, Lider, Komutan Hz. Peygamber, Peygamberimiz’in (s.a.v) askeri komutanlık vasıflarını, savaslardaki uygulamalarını, mucahid-savascı sahabeleriyle iliskilerini, antlasmalardaki basiretini, yani harp peygamberi olarak en guzel ornekliklerini detaylıca ele alan ve Hz. Peygamber’in gazvelerinden, seriyyelerinden siyasi, stratejik ve taktik dersler cıkaran bir basvuru kitabı.

Cevirmen: Izzet Marangozoglu
Yayın Tarihi 2010-04-26
ISBN 9753522922
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 462
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.