Oncesi ve Sonrasıyla 9 Mart-12 Mart Sureci

Yazar: Erol Bilbilik

PROFIL YAYINCILIK

1965’te genel secimler olmus, ondan once de 1961’de her turlu ozgurlukleri guvence altına alan yepyeni bir anayasa yapılmıstı. Daha sonra AP iktidarının basbakanı Suleyman Demirel, bu anayasanın bol geldigini ve terziye gonderip sagını solunu kestirmek gerektigini meydanlarda, kamuoyu onunde acıkca soylemistir.

1960 ihtilalinden sonra gelen hurriyet ortamında yetismis toplum katmanları bu anayasanın bu sekilde degerlendirilmesi ve fiilen de onunun kesilmesi calısmalarını hicbir bicimde onaylamıyordu. Bu da toplumsal muhalefetin her katmanda guclenmesi ve derinlesmesine yol actı. O ozgurluk ortamından 1969’a geldik. 1968 ogrenci hareketleri baslamıs. Bu hareketler hızla dunyaya yayılmıs, Turkiye’de de etkili olmaya baslamıstı.

Genelkurmay Baskanı Orgeneral Memduh Tagmac gayet net olarak, “Bu toplumsal olaylar ekonomik olayların cok ilerisine gitmistir. Ekonomi bunun cok gerisinde kaldı” dedi. Burada toplumsal bir patlama meydana gelebilecegi endisesi dogmustu. Dolayısıyla bu sosyal gelismenin onunun kesilmesi gerektigi dusuncesi orduya hakim olmustu. ABD de, bu dusunceyi daha fazla guclendirecek tum eylemlerde bulunmaya basladı. 12 Mart 1971’e gelindiginde ordu icinde ve dısında sivil-asker ya da asker-sivil bir suru cuntalar olustu.

Oncesi ve Sonrasıyla 9 Mart-12 Mart Sureci bir doneme ısık tutuyor. Ozellikle 9 Mart’ın ne oldugunu ve 12 Mart’ın perde arkasını olayları birebir yasamıs Erol Bilbilik anlatıyor.

Yayın Tarihi 2013-11-06
ISBN 9759964481
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 280
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.