Oluler Susar

Yazar: Arthur Schnitzler

CEM YAYINEVI

Kendisiyle yapılan bir soyleside eserlerinde neden hep benzer konuları isledigi sorusu uzerine, “Ben ask ve olum uzerine yazarım. Bunlardan baska yazılacak bir konu olabilir miı” diyen Arthur Schnitzler (1862-1931) XIX. yuzyıl sonu Viyanası’nın cokus donemini anlatan bir yazardır.
Tanınmıs oykusu Tegmen Gustl, Almancada birinci tekil kisi agzından yazılmıs, bilinc akısı teknigi kullanılan ilk oykudur. Bu olumsuz kahraman oykusu, ordunun tutucu kurallarını ve kabuktan ibaret onur anlayısını hedef alır. Oyku, Schnitzler’in tıbbi kurul uyesi olarak surdurdugu yedek subaylık gorevinden ayrılmak zorunda kalmasına neden olur.
Freud, Schnitzler’e yazdıgı bir mektupta, “Sizin onsezilerinizin gucu ve duygusal gozlemlerinizin guncelligi sayesinde izlenimlerim zenginlesti; bunlar diger insanlar uzerinde yorucu calısmalar sonucu elde edebildigimden cok daha fazlaydı,” diye itiraf eder.
Yasadıgı yıllardan baslayarak, oyun ve oykuleri bircok kez sinemaya uyarlanan Schnitzler, II. Dunya Savası yılları sayılmazsa, Almanca konusulan ulkelerde en cok uyarlanan yazarların basında gelmektedir.

Cevirmen: Sureyya Guran
Yayın Tarihi 2013-10-30
ISBN 9754067309
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 242
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.