Olmaz Hayal

Yazar: Emre Miyasoglu

KONAK YAYINLARI

Yalnızlık Ruyası’ adlı romanıyla Beyan Yayınları 2002 Ilk Romanlar Yarısması’nda ikinci olan Emre Miyasoglu’nun ‘Olmaz Hayal’ isimli ilk hikaye kitabı, kendine ozgu bir dili ve ilgi cekici karakterleriyle dikkat cekiyor, sasırtıcı psikolojik durumları basarıyla aktarıyor.
Olmaz Hayal’ konuları itibariyle birbirlerinden cok farklı olaylara farklı bakıs acılarını yansıtıyor. Bu hikayelerdeki insanlar ve olaylar, kulturel ve estetik kaygıları one alan bir sanatcı tavrıyla anlatılıyor. Farklı insan ve toplum kesitlerini ortaya koyan bu hikayelerin zengin bir sanat dunyasını, islek bir dil ve etkili bir anlatımla ortaya koydugunu goruyoruz.
Dergilerde yayınlanan hikayeleriyle dikkati ceken yazarın Olmaz Hayal adlı hikayesi hakkında, basınımızın duayenlerinden Osman Akkusak sunları yazmıstı:
… Emre Miyasoglu’nun hikaye mi desem, tahayyulat mı desem, artistik bir duzyazı mı desem, tarif etmekte zorlandıgım bir yazısını gordum… Bir cırpıda okudum. Sanki ben 19-20 yasımdayım da, o olanları, soylenenleri ben hayal ediyorum, hissine kapıldım… O ne tabiiliktir… O ne ustalıktır!.. (…)

Bu genc adamın zihninde aydınlık var… Kalbinde de hassasiyet ve incelik var!.. Arı duru sade bir dille hikayeler yazarsa; hayatı tanıdıkca, onun guzelliklerini, acılarını, sertliklerini, cilvelerini gordukce; gorduklerini, duyduklarını keskin, lirik, icli bir dille yazıya dokerse; hic sasırmayacagım!..
Osman Akkusak ile pek cok sanat ve edebiyat adamını haklı cıkaran Emre Miyasoglu’nun hikayeleri okundugunda, konularına uygun bir dil ve duyarlı bir uslubu oldugu, humor ve ironiyi basarıyla kullandıgı acıkca goruluyor.

Buyuk bir cogunlugu cesitli dergilerde yayınlanan ve begeni toplayan 18 hikayeden olusan ‘Olmaz Hayal’de yer alan Agıtlar Sehri adlı hikayeden carpıcı bir bolum:
…Buyuk iddialı adlarıyla savas karsıtı orgutlerin, barısın sozde savunucusu cıgırtkanlarının, ‘dunya barısı’ icin gozyası dokmus gorunen halkların ve dahası yok olup giden kutsal sehrin agıtını duymazlıktan gelen kardes sehirlerin sozde ‘acı paylasma’larına ragmen hicbir sey degismemisti bu topraklarda. Her yan kan kokuyordu. Ruzgar dunyanın aksine olumu estiriyordu buralarda. Insanlıgın actıgı zulum gedigi gittikce genisliyordu. Kucucuk masum baska bir dunya da ‘big bang’le bu karanlıkta yok olup gitmisti. Onunla birlikte buyuk dunya da insanlık sınavını kaybetmis, hayvanlar alemi kadar vahsilesmis ve yeniden bir Nuh Tufanı’nı haketmisti…
Hikaye ve denemeleriyle cevirileri, tiyatro ve kitap elestirileri bir cok dergi ve gazetede yayınlanan genc yazarlarımızdan Emre Miyasoglu’nun ‘Olmaz Hayal’ isimli ilk hikaye kitabını zevkle sunuyoruz.

Yayın Tarihi 2003-09-19
ISBN 9756420065
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 128
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.