Olay Yargıya Intikal Etmistir!

Yazar: Belma Akcura

IMGE KITABEVI YAYINLARI

Yargı sistemimizin magduru olmayan, adliyenin kapısından gecmeyen yok gibi… Cumhurbaskanından basbakanına, siyasetcisinden burokratına, gazetecisinden yazarına, sanatcısından ogrencisine, dindarından ateistine ve sokaktaki sade vatandasına kadar on binlerce insan hemen her donem “yasalar boyle” diyerek yargının karsısına cıkartıldı.

Adnan Menderes’ten Suleyman Demirel’e, Bulent Ecevit’ten Alparslan Turkes’e, Necmettin Erbakan’dan Abdullah Gul ve Recep Tayyip Erdogan’a kadar, neredeyse butun siyasilerin sicili bir kez olsun bozuldu. Buna ragmen hemen her iktidar doneminde birinin suclusu, digerinin magduru oldu.

Birinin dusunce ozgurlugu, digerinin dusunce sucu sayıldı.

Bir yanda, devletin “rejimi degistirecekler, ulkeyi bolecekler, devleti yıkacaklar” korkusuyla isaret ettigi dusunceleri ve inancları savunan insanlara agır hapis cezalarıyla davalar acıldı. Diger yanda, devletin hukuk dısı isleriyle, iskence, faili mechul, yargısız infaz ve katliamlarla kabarmıs dava dosyaları bir bir kapatıldı.

Nasıl mıı…. Binlerce ornek verebiliriz.

Bu kitapta, Turkiye Cumhuriyeti’nin kurulusundan gunumuze kadar yargının verdigi pek cok siyasi ve hukuksuz kararı bulacaksınız.

Bir Ermeni’yle arkadas olmayı dava konusu yapan, bir Yahudi’nin mulkunu yargı kararıyla elinden alan, bir Kurd’un kardaki ayak izini delil sayan, iskencede olenlerin dosyalarını kaybeden, iskence edenleri ise salıveren mahkeme kararlarını okuyacaksınız. Trajikomik adli vakaları da… Bir tiyatrocunun sahnede canlandırdıgı karaktere gore suclu olup olmadıgını tespit etmeye calısan karakollarımızdan, adliyelere uzanan derin yargı kararlarına kadar…

Okuyun, siz karar verin:

Turkiye bir hukuk devleti midirı Degil midirı

Yayın Tarihi 2012-10-02
ISBN 9755337241
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 303
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.