Okyanus Kokusu ve Angoli Mala

Yazar: Jean-Marie Gustave Le Clezio

CAN YAYINLARI

2008 Nobel Edebiyat Odulu’nu alan Jean-Marie Gustave Le Clezio, gunumuz Fransız edebiyatının en saygın yazarlarından. Le Clezio, kendi ozgur ve ozgun anlatımını olusturdu; insanlıgın cagdas uygarlık ve kuresellesmenin gelismesi karsısında yitirdigi degerlere sahip cıkan bir felsefe benimsedi.
Okyanus Kokusu, Kuzey Afrika kokenli on iki yasındaki Nesime ile her seyden elini etegini cekmis eski film yonetmeni Juan Moguer’in oykusu. Yitirdigi babasına kavusmak umuduyla Azzar adlı gemiye gizlice binen Nesime ile kızından ayrı dusmus, yaslılıgın esigindeki Juan Moguer arasında gelisen bag, bu iki farklı insanı beklenmedik yerlere surukleyecektir.
Angoli Mala’nın kahramanı Bravito ise, Beyazlar tarafından buyutulen, sonradan kabilesine donen, kacakcılarla mucadele eden bir Yerli. Bravito’nun, Nina adlı melez kıza duydugu askla butunlesen mucadelesi, huzunlu bir orman siirine donusur ve bir soylence olur cıkar. Le Clezio, bu yapıtında, insanın dogayla butunlesmesinin onunu kesen uygarlıga derinlikli bir elestiri getirir.

Cevirmen: Zeynep Kuray
Yayın Tarihi 2008-11-07
Orjinal Adı Hasard suivi de Angoli Mala
ISBN 9750701240
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 270
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.