Nutuk

Yazar: Mustafa Kemal Ataturk

BERIKAN YAYINEVI

Nutuk, Mustafa Kemal Ataturk’un 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Ankara’da, Turkiye Buyuk Millet Meclisi salonunda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin acılıs kongresinde, milletvekillerine, hukumet uyelerine, parti ileri gelenlerine, burokraside yer alan ust duzey yoneticilere, komutanlara, kordiplomasiye mensup tum buyukelcilere yaptıgı uzun konusmanın metnidir.

Okunması altı gunde tamamlanan ve 36 saat 33 dakika suren Nutuk, ilk defa vesikalar da dahil olmak uzere, 1927 yılında Turk Tayyare Cemiyeti tarafından Arap harfleriyle iki cilt halinde basılmıstır. Ankara’da Osmanlı Turkcesiyle buyuk boyda 50 birn adet basılan Nutuk, aynı yıl icinde, ikinci kez yine 50 bin basılmıstır. Ilk baskısının uzerinde Ataturk tarafından okundugu tarih esas alındıgı icin 1927 yılı yazılı olmakla birlikte gercek baskı yılı Temmuz 1928’dir. Bu ilk baskıda Nutuk’un metin bolumu 534 sayfadan ibarettir. Belgeler bolumu ise "Vesikalar" adı altında ikinci ciltte yayımlanmıs olup 344 sayfadır. Nutuk’un metin kısmında yaklasık 192.240 sozcuk bulunmaktadır. Nutuk’taki toplam belge sayısı ise 308’dir.

Sancılı bir devrin huzunlu, bir o kadar da onurlu mucadelesinin anlatımı olan Nutuk’un genclerimiz tarafından anlasılabilmesi; onların Cumhuriyte sahip cıkma bilincleri acısından onemlidir. Bu nedenle Nutuk’un tam metni eksiksiz bir sekilde aslına sadık kalınarak elinizdeki kitapta sadelestirilerek hizmete sunulmustur.

Sadelestiren: Prof. Dr. E. Semih Yalcın
Yayın Tarihi 2009-09-29
ISBN 9752672802
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 656
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.